Infekční žloutenkou se od psa nenakazíte, z kostky ledu ano
Infekční žloutenka neboli virová hepatitida A je akutní virové onemocnění jater, které postihuje především předškoláky a děti, ale nevyhýbá se ani jiným věkovým skupinám.
Virus se z trávicí trubice vylučuje do stolice, přes kterou se přenáší dále. A s tím souvisí otázka – lze se nakazit z jakékoli stolice či trusu, nebo je přenos viru omezený jen na určité živočišné druhy?
#IMG#
O domácí miláčky se nebojte…
… pokud ovšem nechováte opice. Ty jediné totiž podle dostupných dat dokážou virus přenášet. U jiných živočichů neexistují údaje o výskytu viru hepatitidy A v jejich stolici. Přenáší se tedy téměř výhradně lidskými výkaly. Proto musí nakažení jedinci věnovat pečlivou pozornost omytí rukou po vykonání potřeby a proto mají také vyhrazeno WC pouze pro sebe.
Nemusíte sahat přímo na stolici
Abyste se žloutenkou typu A nakazili, nemusíte být v přímém kontaktu s kontaminovanou stolicí. Virus se přenáší nemytýma rukama nakažených osob do vody a na potraviny. Takže můžete (nic netušíce) zkonzumovat kontaminovanou potravu nebo nápoj, včetně kostek ledu či nedostatečně omytého salátu. Tato cesta nákazy hrozí především v zemích s nízkou úrovní hygieny. Nakažený člověk si přitom nemusí být svého onemocnění vědom. Bezpříznakové období po nákaze totiž trvá průměrně třicet dní (uvádí se 14 až 50 dní).
Ochrana existuje
Základní prevenci infekce hepatitidou A je dodržování osobní hygieny, především mytí rukou po návštěvě toalety, hygiena před jídlem, konzumace potravin a vody z prověřených zdrojů, případně jejich tepelná úprava. Virus zničí pětiminutový var nebo dlouhotrvající působení vysoké teploty (dle údajů Státního zdravotního ústavu deset hodin při 60 °C). Nejjistější ochranu představuje očkování, v ČR běžně dostupné.
(zak)
Zdroj:
www.szu.cz
www.dhpe.org
Obecná a speciální epidemiologie infekčních nemocí, Göpfertová a kol., Karolinum 2006