Infrasauna pomáhá kardiakům snížit tlak
I nemocní se srdcem si mohou v zimních měsících dopřát řadu relaxačních metod, které jim udělají dobře. Lékař vám poradí, co je nejvhodnější právě pro vás.
Pokud toužíte po saunování, zvolte tzv. infrasaunu. Ta účinkuje při nižších teplotách a je vhodná právě pro pacienty, kteří do klasické sauny nemohou, tedy i kardiaky nebo třeba astmatiky.
I nemocní se srdcem si mohou v zimních měsících dopřát řadu relaxačních metod, které jim udělají dobře. Lékař vám poradí, co je nejvhodnější právě pro vás.
Blahodárné infračervené paprsky
Pokud toužíte po saunování, zvolte tzv. infrasaunu. Ta účinkuje při nižších teplotách a je vhodná právě pro pacienty, kteří do klasické sauny nemohou, tedy i kardiaky nebo třeba astmatiky. Mezi její příznivé účinky patří podpora krevního oběhu a kardiovaskulárního systému. Dlouhodobé využívání sauny vede dokonce ke snížení krevního tlaku u pacientů s hypertenzí. Ukázala to studie japonských vědců.
Sauna pro abstinenty
Výzkum zkoumal bezpečnost a účinnost sauny u lidí s chronickým systolickým srdečním selháním. Ti ji navštěvovali jednou denně po dobu čtyř týdnů. Výsledky publikované v časopise Journal of Cardiac Failure ukázaly, že sauna snižuje systolický krevní tlak, aniž by došlo k ovlivnění tepové frekvence, a také že zlepšuje toleranci zátěže a kyslíku. Lékaři došli k závěru, že sauna může být účinná doplňková terapie pro osoby s chronickým systolickým srdečním selháním. Samostatná studie z Helsinek ale varuje, že riziko hypertenze se zvyšuje v případě, že se budete saunovat a zároveň konzumovat alkohol.
Masáže a muzikoterapie
Dopřát si můžete i další relaxační metody, například poslech hudby či aromaterapeutické masáže. Muzikoterapie vede k relaxaci a zklidnění, což ve výsledku vede ke snížení stresu. To má pozitivní vliv na kardiovaskulární a respirační systém. Týká se to především pomalejší hudby, která vede ke snížení tlaku a tepové frekvence. V případě masáží éterickými oleji je zase nutné nechat se masírovat odborníkem a vybírat takové oleje, které mají sedativní účinek a snižují tepovou frekvenci. Sem patří například levandule, citron či bergamot.
(aši)
Zdroj:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16105634
http://www.livestrong.com/article/157100-benefits-of-a-sauna/
http://www.dcbiomed.com/upload/fck/file/acm2.pdf