#IMG#
Základem je dlouhodobé sledování
Klidová srdeční frekvence by se u zdravých lidí měla pohybovat v rozmezí 60 až 80 tepů za minutu. Vyšší hodnoty můžeme naměřit například při zvýšené tělesné teplotě. V tomto případě se však jedná pouze o dočasný nárůst, k jehož úpravě dojde po odeznění horečky. Varovným signálem, který upozorňuje na možnou přítomnost závažné, v mnohých případech až život ohrožující choroby, je dlouhodobě narůstající či několik let trvající vysoká tepová frekvence.
Riziko stoupá s přibývajícím počtem tepů
Vědci odhalili, že tepová frekvence pohybující se nad 84 tepy za minutu, která se v průběhu dlouhodobého sledování vyvinula nebo která přetrvávala déle než pět let, zvýšila riziko smrti z nejrůznějších příčin o celých 79 %. Až o 55 % vzrostlo riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, přičemž každých deset tepů za minutu navíc znamenalo nárůst rizika o 16 %.
Nejen srdeční choroby ohrožují na životě
Nejčastější příčinou dlouhodobého zvýšení klidové tepové frekvence je srdeční choroba. Ovšem i jiná onemocnění týkající se dalších orgánových systémů se mohou na zvýšeném počtu úmrtí významně podílet. Zvýšená srdeční frekvence je výsledkem zesílené činnosti sympatického nervového systému, v jehož důsledku dochází často k srdeční ischemii či vzniku arytmií. Má také podpůrný vliv na rozvoj aterosklerózy.
Dlouhodobé pravidelné vyšetřování výšky srdeční frekvence je nesmírně důležité. Může upozornit na přítomnost závažné choroby, jejíž včasná diagnostika a léčba mohou odvrátit hrozbu blížící se smrti.
(pad)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/198053.php