Tyreotoxická krize je vzácná. Rozvíjí se u lidí, kteří trpí zvýšenou činností štítné žlázy (hypertyreózou) a nedostávají vhodnou léčbu. Tento stav je poznamenán extrémní tvorbou dvou hormonů produkovaných štítnou žlázou – jedná se o trijodtyronin a tyroxin. K příčinám tyreotoxické krize patří špatně léčená nebo vůbec neřešená hypertyreóza či infekce s ní spojená. U lidí se zvýšenou činností štítné žlázy se může tyreotoxická krize rozvinout v souvislosti s:
- úrazem,
- chirurgickým zákrokem,
- emočním stresem,
- mrtvicí,
- diabetickou ketoacidózou,
- městnavým srdečním selháním,
- plicní embolií.
Rychlý kolaps
Tyreotoxická krize dá o sobě vědět podobnými příznaky jako hypertyreóza, jsou ale náhlé, těžké a extrémní. Patří k nim:
- tachykardie (zvýšená tepová frekvence), která přesahuje 140 úderů za minutu,
- fibrilace síní (porucha srdečního rytmu),
- horečka,
- pocení,
- třes,
- rozrušenost a neklid,
- zmatenost,
- průjem,
- bezvědomí.
Volejte ihned pomoc!
Jedinci s hypertyreózou, kteří zaznamenají příznaky tyreotoxické krize, by měli co nejrychleji navštívit lékařskou pohotovost. Pokud nejsou schopni se sami dostavit k lékaři, měli by zavolat rychlou záchrannou službu. Lékař stanoví hladinu hormonů štítné žlázy vyšetřením z krve. Podle jejich koncentrací pozná, zda jde o tyreotoxickou krizi. Ta ovlivňuje všechny tělesné systémy, proto i při pouhém podezření na tento život ohrožující stav lékař okamžitě zahájí léčbu. Obvykle se tak děje ještě před tím, než jsou k dispozici výsledky z laboratoře.
Prevence chrání život
Tyreotoxická krize vyžaduje okamžitý odborný zásah. Pokud je stav ponechán bez léčby, může způsobit například městnavé srdeční selhání nebo jiné zdravotní obtíže. Podle lékařů je míra úmrtnosti lidí s neléčenou tyreotoxickou krizí až 75 %. Šance na přežití se zvyšují spolu s rychlostí poskytnuté lékařské pomoci. Ovšem nejlepší je tomuto stavu předcházet, a to tak, že osoba trpící hypertyreózou bude dodržovat nastavený plán léčby.
(hah)
Zdroj:
http://www.healthline.com/health/thyroid-storm#Overview1