K nejčastějším nepříjemným reakcím po očkování patří:
- bolestivost, zarudnutí a otok v místě vpichu,
- horečka.
Tělesná teplota začíná stoupat už za pár hodin po imunizaci (očkování). Italští vědci z Neapole nyní tvrdí, že kojení tomu může zabránit. Podle doktora Alfreda Pisacaneho je imunizace něco jako mírná nemoc, proto imunitní systém reaguje bolestí, otokem a zarudnutím v místě vpichu. Kromě těchto lokálních projevů se mohou objevit i reakce celkové. Mezi ty patří snížená chuť k jídlu nebo právě horečka.
Prs, nebo formule?
Během prvního roku života dostane každé miminko od dětského lékaře několik „včeliček“. Horečka, která se po očkování objeví, zpravidla bývá mírná a krátkodobá. Nicméně 1–2 % dětí může potrápit vysoká horečka, což vyvolává značné obavy zvlášť u maminek. A je to pochopitelné, vždyť která žena by se v této situaci o své dítě nebála?
Vědci zjistili, že děti, které nedostávají mateřské mléko, ale umělou výživu (formuli), reagují na očkování odlišně než děti kojené. Tým doktora Pisacaneho se proto rozhodl tento jev podrobněji prozkoumat.
Výzkum probíhal následovně: jakmile děti dostaly první nebo druhou očkovací dávku (tzv. hexavakcínu a vakcínu proti pneumokokové infekci), jejich maminky vzaly večer teploměr a změřily rektální teplotu dítěte (zavedením teploměru do zadečku). Teplotu takto měřily celkem 3 dny.
Ze všech dětí v době očkování:
- 120 bylo výlučně kojeno,
- 154 bylo částečně kojeno,
- 176 dostávalo umělou výživu z lahve.
Dětem, které obdržely své první očkování, byly v průměru 3 měsíce. Těm, které čekala druhá dávka, bylo v průměru 6 měsíců.
Kojení chrání před horečkou
Horečku (teplotu nad 38 °C) po očkování dostalo:
- 25 % dětí výhradně kojených,
- 31 % dětí částečně kojených,
- 53 % dětí na kojenecké výživě z lahve.
Riziko horečky u kojených dětí bylo o 54 % nižší než u dětí na kojenecké výživě z lahve. U částečně kojených dětí bylo riziko horečky nižší o 42 %. Ochranný vliv kojení je tedy v případě horečky po očkování zjevný.
Vědci toto zjištění vysvětlují tím, že složky mateřského mléka by mohly snižovat tvorbu látek, které po očkování podporují vznik zánětlivé reakce. Zánět se projevuje právě uvedenými nežádoucími účinky očkování.
(hah)
Zdroj:
www.reuters.com/article/us-feverish-immunization/breast-fed-babies-less-feverish-after-immunization-idUSTRE64I5TE20100519