U těžkých forem lupénky je cílená léčba velkou nadějí
Lupénka je chronické neinfekční onemocnění vznikající v kterémkoliv věku bez ohledu na pohlaví. Přestože se první projevy tohoto onemocnění objevují zejména v období dospívání či v dospělosti, nevyhýbá se tato choroba ani malým dětem.
Možnosti léčby lupénky se však u dětí a u dospělých liší, neboť pro dětský organismus jsou mnohé z nabízených léků příliš zatěžující. Proto se v dětském věku používají většinou jen u těžkých forem nemoci, jako je tomu například v případě biologické léčby.
#IMG#
Lupénce na věku nezáleží
Přibližně u jedné třetiny dospělých lidí postižených lupénkou se první projevy choroby objeví již před šestnáctým rokem života. V raném dětství je lupénka méně častá, avšak v některých případech se s ní můžeme setkat i u dětí mladších jednoho roku.
Dětský organismus je křehký
Léčba lupénky je bez ohledu na věk velmi svízelná a ne vždy přinese očekávané výsledky. V posledních letech zaznamenala výrazný pokrok v terapii této choroby biologická léčba. Jedná se o terapii systémovou, tedy takovou, která působí na celý organismus, a ne pouze v místě postižení. Dětský organismus je však na rozdíl od toho dospělého méně odolný, a je tedy jasné, že při léčbě lupénky u dítěte má tato terapie určitá omezení. U středně těžkých až těžkých forem lupénky nebo u psoriatické artritidy, kdy jiné metody terapie selhávají nebo nepřinášejí očekávané výsledky, je však biologická léčba jasnou volbou i v dětském věku.
Jak zkušenosti ukazují, závažnost lupénky stoupá většinou s věkem. To znamená, že čím později se vyskytnou první projevy nemoci, tím těžší průběh lupénka obvykle má. Z toho vyplývá, že většina dětí bývá postižena pouze mírnou formou lupénky a biologická léčba tedy není indikována. V ostatních případech, kdy dítě trpí některou z těžkých forem nemoci, stojí možnost biologické léčby určitě za zvážení.
(pad)
Zdroj:
www.dermaharmony.com