Pokud mám příznaky onemocnění COVID-19, jak mám postupovat?
Mezi příznaky onemocnění COVID-19 patří zejména suchý kašel, horečka trvající déle než dva dny a dušnost/pocit ztíženého dýchání i bez souvislosti s kašlem. Máte-li horečku, která trvá déle než dva dny nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře.
Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.
Jestliže se vám špatně dýchá nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.
Kdo mi vystaví žádanku k laboratornímu vyšetření na COVID-19?
U dětí je to praktický lékař pro děti a dorost, u dospělých všeobecný praktický lékař a dále ošetřující lékař poskytovatele lůžkové péče, epidemiolog příslušné krajské hygienické stanice nebo pneumolog. Žádanka může být ve standardní podobě, kdy ji lékař předá fyzicky pacientovi, nebo může mít elektronickou podobu.
Lékař mi po telefonické konzultaci vystavil elektronickou žádanku. Opravdu žádanku nemusím mít v ruce a stačí, že je zanesena v nějakém systému?
Ano, systém na žádanky takto funguje – žádanka je zadána elektronicky prostřednictvím webové aplikace Žádanka pro COVID-19. Na odběrovém místě pouze prokážete svou totožnost občanským průkazem.
Jakým způsobem se test na přítomnost koronaviru provádí?
Test PCR, který v organismu prokáže přímo nukleovou kyselinu viru, se provádí ze stěru z nosohltanu. Je určen těm, kteří jsou akutně nemocní, mají příznaky onemocnění nebo byli např. v kontaktu s někým s prokázanou infekcí COVID-19. Pozitivní výsledek se očekává cca 1–2 dny před nástupem příznaků, během onemocnění i v rekonvalescenci. PCR může být pozitivní i v době, kdy se pacient cítí již dobře. Podmínkou „uzdravení“ je 2× negativní výtěr na PCR s odstupem 48 hodin, proto je nyní ještě celkem nízký počet uzdravených.
Existují jiné možnosti testování?
Ano, kromě testu PCR se může u aktuálně nemocných provést tzv. rychlotest z kapky krve z bříška prstu. Detekuje se jím přítomnost protilátek proti SARS-CoV-2 ze třídy IgM a IgG. Neprokáže tedy přítomnost viru, ale protilátek proti němu. Musí se brát v potaz, že protilátky se objeví cca mezi 7. až 10. dnem od začátku příznaků, čili není vhodný k průkazu časné infekce.
V případě testování bezpříznakových kontaktů nemá smysl provádět test dříve než 14 dnů od rizikového kontaktu. Jedná se o součet inkubační doby (v průměru 7 dnů) a doby probíhající infekce s tvorbou protilátek (7 dnů). Senzitivita testu se udává okolo 80 %. Výsledek je k dispozici v řádu minut, pozitivní výsledek je nutno ověřit testem PCR.
Dále jde o test na protilátky ze tříd IgG, IgM z krve – jedná se o stejné vyšetření jako v rychlotestu, jen přesnější. Zatím ho provádí omezený počet laboratoří.
Provádějí se také testy z auta – jak to probíhá?
Přijedete na odběrové místo a výtěr je vám proveden, aniž opustíte své vozidlo. Na jiných odběrových místech zase přistupujete individuálně např. do určeného stanu, k dispozici jsou také odběrové sanitky. Aktuální seznam odběrových míst najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/.
Za jak dlouho se dozvím výsledek?
Výsledek je většinou znám do několika dnů, kapacita laboratoří se ale postupně navyšuje, čímž se zkracuje i čekání na výsledek. Test je možné podstoupit i pro samoplátce – orientačně za něj zaplatíte 2 900 Kč, konkrétní částka se ovšem liší dle konkrétní laboratoře.
Co dělat v případě, že se z testu dozvím, že jsem nakažený/á?
Pozitivní test je sdělen laboratoří na příslušnou krajskou hygienickou stanici, ta vás kontaktuje, oznámí to i vašemu praktickému lékaři a určí další postup. V případě pozitivního rychlotestu je nutné jeho ověření testem PCR. Vše budete dále řešit přes svého praktického lékaře. Ve zkratce: budete doma v izolaci, budete hlásit telefonicky svůj stav lékaři a v případě zhoršení stavu budete převezen/a do nemocnice.
Pokud jste již bez příznaků, platí pro vás to, co nyní pro každého, tedy dodržování zvýšených hygienických opatření k prevenci dalšího přenosu.
Pokud člověk prodělal onemocnění COVID-19, znamená to, že už nemůže virus znovu mít a být bezpříznakovým přenašečem?
Člověk, který infekci prodělal, a to i bezpříznakově, bude mít určitou dobu ochranou hladinu IgG protilátek proti němu v krvi. Zatím se bohužel neví jak dlouho, neboť u různých infekčních chorob je to různé. Předpokladá se ale, že v řádu měsíců – po tuto dobu nemůže infekci prodělat ani přenášet.
Pokud mám pozitivní test na koronavirus, je vhodné otestovat i rodinné příslušníky a každého, s kým jsem přišel v posledních dnech do kontaktu?
Ano, osobu s prokázaným COVID-19 každopádně zkontaktuje příslušná krajská hygienická stanice k vyhledání kontaktů, kam samozřejmě patří osoby ve společné domácnosti. Každého, s kým byl nakažený v posledních cca 2 dnech před začátkem příznaků v kontaktu, při současné kapacitě otestovat asi nelze. A záleží také na tom, o jak těsný kontakt se jednalo a jak dlouho trval. Toto vše řeší epidemiologové z příslušné krajské hygienické stanice podrobným dotazováním.
Kdy je člověk prohlášen za vyléčeného – když má negativní stěr a pozitivní test protilátek?
Dle aktuálních doporučení musí mít 2x negativní stěr PCR s rozestupem 24 hodin, protilátky se rutinně nestanovují.
(jez)
Zdroj:
Odpovědi poskytla MUDr. Jolana Novotná.
V případě dalších dotazů k tématu vstupte do naší online poradny.