Každý den se v laboratoři této pražské nemocnice otestuje několik stovek vzorků od lidí, kteří mají podezření na nákazu novým koronavirem. V nejnáročnějších dnech šlo až o 670 testů denně. Jejich analýza vyžaduje velmi pečlivou a soustředěnou práci. Nejprve je nutné z výtěrů hlenu z nosu izolovat ribonukleovou kyselinu (RNA), v níž se pak pátrá po přítomnosti koronaviru SARS-CoV-2. Laboranti na Bulovce RNA po její izolaci ručně pipetují, tedy přenášejí a míchají kyselinu s detekčními chemikáliemi. Každý jednotlivý vzorek při tom projde lidskýma rukama celkem třináctkrát. Nad rámec toho ještě čtyřikrát, když dochází ke schvalování, potvrzování a zapisování výsledků.
Co dokáže Pipeťák?
S ohledem na potenciálně infekční materiál a také riziko záměny zkumavek různých pacientů, je nutné zcela eliminovat chyby při práci. Tuto odpovědnost na sebe nedávno alespoň částečně vzal robot zvaný Pipeťák. „Tento stroj v současné době umí dělat přípravu izolovaného RNA vzorku pro PCR stroj (Pozn. redakce: Jedná se o stroj, v němž probíhá Polymerase Chain Reaction – polymerázová řetězová reakce), kdy je zapotřebí smíchat 17 mg jedné látky a 8 miligramů pacientského vzorku a dát to do malých zkumavek, které se pak vkládají do PCR analyzátorů,“ představil robota Ing. Smutný.
Tým z pražského ČVUT spojil v rekordním čase několik různých součástek – komerčního robota, kterého má univerzita zakoupeného, speciální pumpu, která dokáže pumpovat velmi malé množství látky a již technikům zapůjčil Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR a váhu, která celý proces kontroluje a každé jednotlivé pipetování převáží a zjistí, jestli stroj použil předepsané množství látky.
Robot nikdy nepřejíždí nad jinou zkumavkou
„Tento robot se od těch komerčních liší jednou zásadní věcí – když má ve špičce nabranou látku, nikdy nepřejíždí nad jinou zkumavkou, aby se zabránilo znečištění. Kdežto u komerčních robotů je to buď vyřešeno z principu, tedy mají zcela oddělené dráhy a pak ne příliš velkou výkonnost, třeba jen 18 vzorků, nebo jsou masivně paralelní, že třeba dělají operaci pro 96 vzorků najednou, ovšem je zde velké riziko, aby RNA viru neukápla do buňky, v níž nemá být,“ uvedl Ing. Smutný s tím, že Pipeťák zvládne pipetovat asi 60 vzorků za hodinu. Nejde o velkou výkonnost, ale obrovskou devízou je právě absence chybovosti.
Plánování činnosti i programování robota probíhalo na základě přesných instrukcí mikrobiologů z Bulovky. Výsledkem je stroj, který pracuje samostatně, bez dozoru laborantů. Ti se díky němu mohou soustředit při analýze testů na jinou práci.
(lek)
Zdroj: tisková konference a tiskové zprávy Nemocnice Na Bulovce a ČVUT ze dne 16. 4. 2020