Podle dostupných údajů z 1 983 ordinací dětských praktických lékařů v České republice uzavřely v době pandemie provoz pouhé 3 ordinace a 8 jich funguje v omezeném režimu, a to navzdory nedostatku ochranných prostředků. „Dostali jsme nějaké roušky, jeden respirátor na den, což samozřejmě nestačí. Správně bychom měli mít i další doporučené ochranné pomůcky. Snažíme se ale vše uzpůsobit tak, aby naše ordinace byly pro děti a jejich rodiče bezpečné,“ řekla MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.
Striktní oddělování návštěv zdravých a nemocných
Dětští lékaři uzpůsobili chod svých ordinací potřebám malých pacientů a především zajištění jejich bezpečí. Z čekáren mnohde zmizely plastové hračky, dětské knížky, informační letáky a další předměty, které by mohly být zdrojem nákazy a zároveň znesnadňovaly efektivní dezinfikování všech povrchů, jež je nyní nutné provádět několikrát denně. Ordinační hodiny byly v současné době nastaveny tak, aby se při návštěvách nepotkávaly zdravé děti s nemocnými. MUDr. Hülleová kvůli bezpečnosti mimo jiné přesunula prohlídky kojenců na víkendy.
Přes nedostatek ochrany praktičtí lékaři pro děti a dorost každodenně riskují a děti vyšetřují, i když mají teplotu nebo kašlou. „Pomáhá nám, že známe jejich rodinnou anamnézu a samotného pacienta, takže víme, že když je dítě alergik a začíná pylová sezóna, zřejmě má jeho kašel na svědomí něco jiného než COVID-19. Snažíme se provoz ordinací maximálně zachovat, po každém pacientovi vše dezinfikujeme, větráme. Na hygienu, infekční oddělení či dětské oddělení v nemocnici posíláme naše pacienty, jen když máme vážné podezření,“ popsala MUDr. Hülleová.
Zároveň si dětští lékaři pochvalují často až nadstandardně vstřícný přístup rodičů, kteří nejen respektují jejich doporučení související s krizovou situací, ale zároveň se personálu dětských ordinací od prvních dnů pandemie snaží pomoct. „Šijí roušky, na domácí 3D tiskárně vyrábí štíty, míchají dezinfekci, někdy donesou i ochranné rukavice,“ dodala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.
Preventivní prohlídku, očkování ani návštěvu s akutním onemocněním neodkládejte!
Rodiče se na dětské lékaře nejčastěji telefonicky obracejí v souvislosti s preventivními prohlídkami dětí či dotazy na odložení očkování. Jejich odpověď je jednoznačná: Nejsou-li děti v době naplánovaného očkování akutně nemocné nebo v karanténě, není důvod vynechat preventivní prohlídku nebo očkování ani v období pandemie. „Černý kašel, spalničky nebo riziko tetanu se vyskytují i v době pandemie a mohou dítě vážně ohrozit. Když bychom na očkování rezignovali, mohou se vracet choroby, s nimiž se už naše společnost dříve vypořádala. Stejně je tomu s očkováním nepovinným, jako například proti encefalitidě, rotavirům, HPV, pneumokokům a další. Intervaly očkování jsou takové, aby organismus získal co nejlepší ochranu proti infekci, a neměli bychom je bezdůvodně prodlužovat,“ doplnila předsedkyně dětských lékařů.
I když v době pandemie denně ordinaci MUDr. Hülleové navštíví se zdravotními problémy asi jen 10 pacientů místo standardních 25, je v tomto období podle ní práce dětských lékařů náročnější. „Spoustu věcí řešíme po telefonu, mailu nebo i pomocí videohovorů. To však také zabere nějaký čas. S rodiči si vyměňujeme fotografie drobných úrazů, ekzémů nebo vyrážek. Jednou mi dokonce posílali i fotku hrdla dítěte, které bolelo v krku. Není to ideální způsob léčby, ale někdy to jinak nejde. Máme tu rodiče, kteří mají velký strach z nákazy, a do ordinace je zkrátka nedostaneme,“ dodala.
Zdroje:
Tiskové zprávy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky z 7. 4. a 20. 4. 2020