Rizikovou genetickou výbavu lze přelstít zdravou stravou
Na míře ohrožení srdce vznikem infarktu nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění v průběhu příštích několika let se kromě životního stylu z nezanedbatelné části podílí také zděděná genetická informace. Myšlenka, že rodinná zátěž představuje rizikový faktor, který nelze nijak ovlivnit, se však ukazuje jako ne zcela pravdivá.
Nutrigenomika zkoumá vliv výživy na projev genů
Odborníci dobře vědí, že určité varianty genů mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku některých kardiovaskulárních onemocnění. To, že se takto riziková genetická informace dědí z generace na generaci, pak vysvětluje, proč nacházíme v jedné rodině srdeční či mozkové příhody u více členů, zatímco v jiné jakoby o infarktu myokardu nebo mrtvici nikdy neslyšeli (pomineme-li vliv stravovacích návyků, které se v rodinách rovněž „dědí“, ovšem v trochu jiném smyslu slova). Odborníci zabývající se vědním oborem zvaným „nutrigenomika“ však přichází s dobrou zprávou – i samotné geny je možné během života pozitivně ovlivnit, a to správným výběrem stravy.
Ovoce a zelenina ovlivňují uplatnění genetické informace
Skutečnost, že vlastníme z hlediska srdečně-cévních chorob ne zrovna ideální kombinaci genů, ještě neznamená, že se tyto geny musí během našeho života uplatnit a vést až k rozvoji onemocnění. Mezinárodní tým vědců analyzoval data 27 000 dobrovolníků pěti odlišných etnik a došel k závěru, že určitý typ stravy skutečně může mít vliv na to, zda se rizikové geny projeví nebo nikoliv. Majitelé „nebezpečné“ genetické informace konzumující dietu složenou z velkého množství syrové zeleniny a ovoce měli ve výsledku srovnatelné riziko vzniku srdeční příhody s těmi, kteří zdědili méně rizikovou kombinaci genů.
Přesný mechanismus, kterým ovoce a zelenina působí na genetickou informaci a ovlivňují její uplatnění, zatím není znám. Přesto jsou výsledky zmíněné studie dalším důkazem vlivu stravování na zdraví našeho srdce.
(veri)
Zdroje:
http://www.medicalnewstoday.com/releases/235806.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nutrigenomika