Riziko vzniku endometriózy lze možná ovlivnit dietou
Endometrióza je poměrně časté, a přesto stále v mnoha směrech záhadné onemocnění. V některých případech může být i příčinou neplodnosti. Jeho příčiny se stále nedaří odhalit.
Při onemocnění endometriózou se sliznice dutiny děložní vyskytuje tam, kde normálně být nemá, tedy mimo dělohu. Proč a jak toto onemocnění vzniká, je zatím stále předmětem dohadů lékařů i vědců. Pravděpodobně se na vzniku této nemoci podílí faktory hormonální, anatomické, genetické i imunitní. Dnes vědci přichází s novým názorem: vznik endometriózy by mohl souviset s příjmem tuků ve stravě. Určitý způsob stravování by tak byl rizikovým faktorem endometriózy, který však lze ovlivnit dietou.
Endometrióza je nejen příčinou neplodnosti
V USA je endometrióza z gynekologických potíží třetí nejčastější příčinou pobytu žen v nemocnicích. A jestli endometrióza způsobí u ženy neplodnost? Odpověď je nesnadná, a to proto, že se zde spolupodílí více faktorů. Jedním z nich je přítomnost zánětu, který v místech špatně uložené sliznice propuká. V důsledku zánětu vznikají srůsty a ty pak například ve vejcovodu působí výrazné obtíže vajíčku i spermiím v jejich postupu. Endometrióza navíc u některých žen vyvolává bolestivou menstruaci či bolest při pohlavním styku. Bývá také příčinou silného, dlouhého krvácení či krvácení mimo pravidelný cyklus.
Nejsou tuky jako tuky
Dle průzkumů provedených v USA nemá celkový příjem tuků v dietě vliv na vznik endometriózy. Určitý vliv má ale druh přijatých tuků. Například u žen, které přijímají dlouhodobě více omega-3 mastných kyselin, je endometrióza mnohem méně častá. Vyšší podíl transnenasycených tuků, přítomných třeba ve smažených jídlech, je naopak spojen s častějším vznikem této nemoci. Transnenasycené mastné kyseliny jsou přirozeně přítomny například v červeném mase, mnohem častěji jsou však člověkem přijímány v podobě průmyslově ztužených tuků.
Hrozby v podobě vzniku endometriózy tak může být dalším důvodem k zamyšlení nad skladbou našeho jídelníčku.
(tek)
Zdroj: Human Reproduction. 2010; 25 (6): 1528–1535.