Riziko nakažení dítěte při porodu (ne)zvyšuje i infekční otec
To, že se dítě při porodu nakazí virem hepatitidy C hlavně kvůli tomu, že je infikována matka, je celkem pochopitelné. Málokoho však napadne, že pravděpodobnost přenosu zvyšuje také nakažený otec.
Tuto hypotézu se pokusili ověřit vědci z Univerzity ve Florencii.
Jejich studie se snažila zjistit, jak velká část žen infikovaných virem hepatitidy C (HCV) má infikované sexuální partnery. Současně se hodnotil také vliv infekce partnerů na přenos onemocnění na jejich potomky při porodu.
Otcové pod lupou
Výzkumu se zúčastnilo 49 matek infikovaných virem HCV, které jej přenesly na své děti. V kontrolní skupině bylo sledováno 557 matek, které sice infikovány virem byly, ale jejich dítě nakaženo nebylo. Kromě žen a dětí byli sledováni a hodnoceni také otcové dětí.
V hlavní roli opět drogy
Vědci zjistili, že historie nitrožilního užívání drog byla mnohem častější u žen, jejichž partneři byli infikováni virem hepatitidy C. Naopak podíl žen s partnery bez této infekce byl až třikrát menší.
A přenos infekce na novorozence v době před porodem nebo těsně po něm (v tzv. perinatálním období)? Výzkum ukázal, že tento přenos byl častější, pokud sexuální partner matky byl HCV nakažen.
Špatná kombinace: drogy a HCV
Odborníci navíc zjistili, že infekce u otce sama o sobě rizikovým faktorem pro přenos viru při porodu na dítě není. Nakažený otec hraje velkou roli až v případě, že matka užívá nebo užívala nitrožilně drogy.
(zep)
Zdroj: Intrafamilial transmission of hepatitis C virus: Infection of the father predicts the risk of perinatal transmission: www3.interscience.wiley.com