Riziko nákazy klíšťové encefalitidy mohou zvyšovat rostliny
Lidé již za klíšťaty nemusí vyrážet do přírody. Divoká zvířata tyto parazity (a jimi přenášená onemocnění) totiž přinášejí až téměř před prahy lidských obydlí.
#IMG#
Kvůli zimolezovému křoví až desetkrát více infekce
Někteří vědci toužící dostat se klíšťatům na kobylku nemají snadné zaměstnání. Například právě v Americe prolézali před časem hustá křoví zimolezu, aby mohli otestovat hypotézu, podle které je koncentrace klíšťat výrazně vyšší v místech, kde se často zdržuje divoká zvěř, jako jsou losové nebo jeleni. Interdisciplinární tým vědců složený z ekologů, molekulárních biologů a lékařů nakonec publikoval studii, podle které je v oblastech s rozsáhlými porosty zimolezového křoví zhruba pětkrát vyšší výskyt některých druhů vysoké zvěře, a dokonce desetkrát vyšší výskyt infikovaných klíšťat.
Klíšťata ve sledovaných oblastech Ameriky přenášejí především onemocnění zvané ehrlichióza. Přestože to na první pohled vypadá neuvěřitelně, prostřednictvím dlouhého řetězce interakcí zvyšuje zimolezové křoví v blízkosti lidských obydlí pravděpodobnost, že se lidé žijící v okolí nakazí vážným onemocněním.
Vliv krajiny na klíšťata se vyplatí sledovat i u nás
Přírodní podmínky, ráz krajiny a zvířata, která v ní žijí, významně ovlivňují výskyt klíšťat a jimi přenášených infekcí nejenom v Americe. Také u nás je známo, že riziko nákazy borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou je v některých oblastech republiky výrazně vyšší. A přestože celkový počet onemocnění v rámci celé republiky každoročně stoupá, na úrovni jednotlivých regionů už nemusí být hodnocení tak jednoznačné.
Zatímco někde změny v krajině výskyt infikovaných klíšťat nepřímo podporují, jinde ho mohou naopak potlačovat. Porozumění pochodům, které ovlivňují množství klíšťat a také šíření jimi přenášených patogenů, může mít proto v budoucnu značný praktický význam.
(vek)
Zdroj: www.sciencedaily.com