Prázdninový průvodce pro všechny rodiče: Na co se připravit?
Letní prázdniny jsou tady… a s nimi roste riziko úrazů a onemocnění u dětí. Přichystejte lékárničku a pročtěte si dopředu, jak reagovat při nejčastějších letních potížích.
Bolavé břicho a průjmy
V letních měsících se častěji vyskytují střevní infekce, které mohou způsobit průjmy u dětí. Mohou za ně často viry např. rotaviry, noroviry (tyto průjmy jsou často provázeny i teplotami). Dále jsou to často salmonelové průjmy např. z nakažených vajec, zákusků nebo majonézy. Campylobacter pochází často z kuřecího masa, typicky z vývarů nebo grilovaných křidélek. I tady platí, že nejlepší prevencí je časté mytí rukou a konzumace čisté vody i potravin.
Průjem se léčí především dostatečnou hydratací, ideálně neperlivou čistou voda či černým čajem, lehce oslazený glukopurem. Vyhýbat bychom se měli slazeným, syceným nápojům nebo džusům. Určitě dbáme na dietní stravu – hodí se vývary, dušené libové maso, rýže, rýžová kaše, brambory, rohlíky, banány, přesnídávky.
Bodnutí hmyzem
Vosám, včelám a komárům se nevyhneme, a tak je dobré se připravit. Nejprve zklidníme dítě – bodnutí ho vyděsí, pociťuje náhlou bolest a potřebuje vás nablízku. Pak zkontrolujeme místo bodnutí a případně odstraníme zbytky žihadla, pokud je viditelné a snadno dostupné (vosa žihadlo nezanechá, včela však ano).
Potom na místo vpichu přidáme studený obklad nebo ledový sáček zabalený do tenkého ručníku. To pomůže snížit otok, zánět a bolest. Po bodnutí může místo svědit, s tím si poradí lokální antihistaminika ve formě krému nebo gelu, např. známý Fenistil gel.
Rozhodně pozorujeme, jestli se neobjeví příznaky alergické reakce. Vyhledáme okamžitě lékařskou pomoc, pokud se objeví:
- silný otok nebo zarudnutí,
- potíže s dýcháním,
- vyrážka na pokožce,
- závratě nebo mdloby.
Udržujeme bodnuté místo čisté, abyste snížili riziko infekce. Pokud se objeví známky infekce (silná bolest, hnis nebo zhoršení stavu), vyhledáme hned lékařskou pomoc. Silní alergici by u sebe neustále měli nosit balíček, ve kterém najdeme i tzv. Epipen naplněný adrenalinem. V případě silné alergické reakce okamžitě voláme 112 nebo 155.
Odřeniny u dětí
Umyjeme si ruce a omyjeme odřenou oblast tekoucí vodou, aby se odstranily nečistoty a bakterie. Vynechejte mýdlo, pokud nejsou na odřenině zjevné nečistoty. Odřeninu potom dezinfikujeme, ideálně pomocí sterilního tamponu. Pro děti pořídíte i dezinfekce, které neštípou.
Menší odřeninu je lepší nechat bez krytí, aby ‚‚dýchala” a lépe se hojila. Když v průběhu hojení objeví zarudnutí, velká bolestivost, proteplení nebo otok, může jít o infekci v ráně a je to rozhodně důvod k návštěvě lékaře.
Pokud je odřenina bolestivá, podáváme léky proti bolesti: u dětí je to nejčastěji paracetamol nebo ibuprofen, dávkování je podle tělesné hmotnosti dítěte.
Pozor na oheň a popáleniny
Svlékneme nasáklý oděv, při hoření oděvu povalíme a válením uhasíme hořící oděv. Pokud jsou na postiženém místě přiškvařené oděvy, nesmíme je strhávat, první pomoc probíhá přes ne.
Chladíme postižené místo vodou 8–10°C, ideální je sprcha. Pozor, abychom dítě nepodchladili – při rozsáhlém postižení chladíme pouze obličej, krk, ruce a voláme 112 nebo 155.
Pokud je popálenina malá, použijeme chlazení a Panthenol spray. Na další hojení se doporučuje metoda tzv. vlhkého hojení (do lékárničky je skvělý Hemagel NEW). Dříve se používaly zásypy, které už nepoužíváme.
Když si nejsme jistí, jestli jde o závažný úraz, je na místě vždy volat RZP a zařídit odbornou péči. Dítě se závažným popáleninovým úrazem patří do specializovaného centra, kde se o něj postarají odborníci: plastik, chirurg, pediatr.
Virová onemocnění
Nachlazení se neomezuje pouze na zimní měsíce. Děti se mohou stále setkávat s viry a nachlazením i v létě, takže není výjimkou kašel, rýma nebo bolest v krku. Nejlépe se jim vyhneme častým mytím rukou a nechodit na místa, kde je hodně lidí.
Z dlouhodobého hlediska se spíše soustředíme na podporu přirozené imunity, aby byly děti odolnější. Pestrá strava a dostatek přirozeného pohybu venku se teď v létě nabízejí samy. V zimě pak pomáhá dodávání vitaminu D v zimních měsících a otužování.
Klíšťata číhají i v parku
Bohužel jsou klíšťata přenašeči lymeské nemoci neboli boreliozy a klíšťové encefalitidy. U boreliozy se objevuje kožní vyrážka ve formě skvrny, tzv. erythema migrans, dále horečka, únava, bolesti svalů a kloubů. Léčí se penicilinovými antibiotiky.
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které postihuje centrální nervový systém. Mezi typické příznaky patří horečka, bolesti hlavy, zvracení, svalové a kloubní bolesti a v závažných případech i zánět mozku. Účinnou prevencí je očkování, které je vhodné od 1 roku věku dítěte. Cílenou léčbu této závažné nemoci nemáme, léčíme pouze symptomy.
A jak se klíšťatům bránit? Určitě se hodí dlouhé rukávy a nohavice, repelenty a hlavně řádné prohlédnutí dětí po návratu zvenku, abychom klíště odstranili co nejdřív.
Nejste si jistí? Chcete se zeptat pediatra nebo praktického lékaře? Obraťte se na naši poradnu uLékaře.cz.