Pravidla péče po operaci střev či jiné části trávicího traktu
Pravidla péče po operaci některé části trávicího ústrojí se od sebe liší. Mezi nejméně závažné operace patří nekomplikované vynětí slepého střeva, úplně jinou situaci znamená například resekce tenkého střeva.
Pravidla péče po operaci některé části trávicího ústrojí se od sebe liší. Mezi nejméně závažné operace patří nekomplikované vynětí slepého střeva, úplně jinou situaci znamená například resekce tenkého střeva (odstranění jeho části), operace žaludku, žlučníku a další.
V každém případě je třeba dodržovat nařízení lékaře. Ten pacienta poučí, jak si má ošetřovat operační ránu, kdy začít s rehabilitací, a spolu s nutriční terapeutkou doporučí dietní režim.
Základní pravidla pooperační péče jsou obvykle velmi podobná:
- Operační rána – potřebuje každodenní péči. Normální rána je lehce oteklá, růžová, může vylučovat malé množství čirého sekretu a může mít sníženou citlivost. Pokud lékař dovolí ránu namočit, může být omývána vodou a jemným mýdlem. Poté je třeba ji jemně osušit. Nemáčejte ránu delší dobu ve vaně ani v příliš teplé vodě. Sledujte, zda se neobjeví známky infekce (červená a teplá rána, hnisavý výtok, velký otok nebo krvácení, zhoršující se bolest).
- Střevní peristaltika – asi šest týdnů po operaci může být střevní peristaltika porušená a stolice bude řídká a častá. Střeva po operaci zatěžujte postupně. Ideální v pooperačním období je podání Nutridrinku, nejprve bez vlákniny a později s přídavkem vlákniny (Nutridrink Multifiber). Podávejte hodně tekutin. Několik dní po operaci ale pozor na ovoce a zeleninu, zvlášť nevhodné jsou ty s tuhou slupkou nebo s pecičkami. Některé druhy způsobují nadýmání, které je pro pacienta nepříjemné. Naopak vhodné jsou malé porce zralých a měkkých plodů – strouhané jablko, banán apod.
- Bolest – bolest v místě operační rány je normální, avšak v průběhu dní by měla postupně ustupovat. Lékař by měl doporučit vhodné léky proti bolesti na pooperační období.
- Omezení aktivity – zhruba šest týdnů po operaci je třeba se vyvarovat větší fyzické aktivity a zvláště namáhání a napínání břišní stěny. Ze sportovních aktivit se doporučuje pouze chůze, která je naopak důležitou součástí rekonvalescence. V pooperační době by pacient především neměl zvedat břemena těžší než 4 kilogramy. Dosažení stejné kondice jako před operací může trvat poměrně dlouho, i dva až tři měsíce.
- Výživa – v prvních dnech po operaci je vhodná tekutá až kašovitá strava. Důraz klademe na dostatečný příjem plnohodnotných bílkovin, vitamínů, minerálních látek, nenasycených mastných kyselin a samozřejmě na dostatečný pitný režim. Výborným zdrojem všech důležitých živin jsou v této době přípravky tekuté výživy Nutridrink. Se správným výběrem vám poradí v lékárně nebo nejlépe nutriční terapeutka. Pacienta postupně navykáme na pevnou stravu.
(vek)
Zdroj: www.uwhealth.org