Pravidelný pohyb chrání střeva
Pravidelným provozováním fyzické aktivity lze zlepšit prognózu nespecifických střevních zánětů (IBD) a kloubních onemocnění s nimi spojených. Sportování s IBD má ale svá pravidla. Nejdůležitější je věnovat se sportu pouze rekreačně a tím se vyhnout nebezpečnému přetěžování svalstva a kloubů.
Pravidelným provozováním fyzické aktivity lze zlepšit prognózu nespecifických střevních zánětů (IBD) a kloubních onemocnění s nimi spojených. Sportování s IBD má ale svá pravidla.
Nejdůležitější je věnovat se sportu pouze rekreačně a tím se vyhnout nebezpečnému přetěžování svalstva a kloubů. K nejvhodnějším sportům při IBD patří takové činnosti, které rovnoměrně procvičují a zpevňují svalstvo a zároveň jsou šetrné ke kloubům:
- chůze,
- plavání,
- cyklistika,
- golf.
Hlavní fyzickou aktivitou při střevních onemocněních by měla být chůze. Základem úspěchu je správná technika, ideální tempo a optimální tepová frekvence. Ideální je začínat pomalou chůzí na krátkých tratích a postupně zrychlovat a poté prodlužovat vzdálenost.
Chůze má mnoho výhod:
- šetří klouby a vazy,
- snižuje hmotnost,
- zlepšuje prokrvení celého těla,
- je účinným faktorem při léčbě a rehabilitaci kloubních onemocnění spojených s IBD.
Snižte rizika
Opakované cvičení o nízké intenzitě dokáže ochránit střeva. Fyzická aktivita totiž snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, divertikulóz, krvácení do zažívacího traktu a nespecifických střevních zánětů. I když základní mechanizmy účinku pohybu na zažívací trakt nejsou plně objasněny, je zjevné, že důležitou roli hraje zvýšení střevní motility a ovlivnění průtoku krve.
Kdy necvičit
Většina pacientů se zánětlivým onemocněním střev si může dovolit provozovat sport bez jakéhokoliv omezení. Všichni by měli dodržovat základní 3 body – vzhledem k možným komplikacím není doporučeno cvičit:
- v aktivní fázi onemocnění,
- při současné osteoporóze,
- během 2–3 měsíců po operaci.
(lix)
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov