První zmínky o pozoruhodných přirozeně perlivých pramenech ze Slavkovského lesa pocházejí ze 16. století. Král Ferdinand I. napsal v dopise tepelskému opatu Antonínovi, že se doslechl o pozoruhodných účincích pramene, a požádal jej o zaslání vzorků do Prahy.
Z louky až na kolonádu
Pramen se původně nazýval „luční“, neboť vytékal jako luční kyselka na pastvině v Úšovicích, jedné z nejstarších částí Mariánských Lázní. Až po roce 1820 však začaly úpravy pro jeho intenzivnější užívání a získal pak své současné jméno podle korunního prince Rudolfa, následníka trůnu Františka Josefa I. Roku 1865 se podařilo pozemek vykoupit zdejšímu klášteru a vrtem pramen stáhnout. V roce 1902 byl postaven pavilon pramene, který stojí dodnes. Od roku 1912 je také veden potrubím na hlavní mariánskolázeňskou kolonádu.
Unikátní mix minerálů
Rudolfův pramen je základní léčivý pramen Mariánských Lázní. Jedná se o silně mineralizovanou přírodní železnatou kyselku s především diuretickými, tedy močopudnými účinky. Pramen je přirozeně nasycený kysličníkem uhličitým, vedle železa obsahuje vysokou hladinu vápníku a kyseliny křemičité. Díky svému složení, založenému na vysokém obsahu železitých a vápenatých iontů, má své charakteristické bílo-oranžové zabarvení, přírodní kysličník uhličitý dodává kyselce příjemnou chuť.
Léčivá síla nejen pro močové cesty a pohybový aparát
Pramen se užívá pro koupelové lázeňské procedury v lázních a také ve formě pitné kúry. Ověřené účinky má především u zánětlivých onemocnění močových cest. Vysoký obsah vápníku a hořčíku v unikátním poměru 5 : 4 z něj dělá také skvělý doplněk pro léčbu pacientů bojujících s nástrahami počínající i pokročilé osteoporózy. Hořčík je dále vynikající pro práci nervových, srdečních a svalových buněk a je přirozeným antioxidantem.
S čím vším může kyselka z Rudolfova pramene pomoci? Když shrneme účinky včetně těch hlavních, výše zmíněných, doporučuje se užívat při:
- chronických zánětech horních a dolních cest močových,
- pooperačních stavech močových cest,
- osteoporóze,
- oxalátové urolitiáze,
- glomerulonefritidách a nefrotickém syndromu,
- sekundární hyperoxalurii,
- svalových křečích,
- rychlém růstu,
- těhotenství a kojení jako doplnění minerálů (vápníku a železa).
Pramen má také lehce protizánětlivý účinek, a proto dobře slouží jako doplněk pitného režimu při běžných onemocněních zánětlivého původu.
Pitná kúra dokáže regulovat činnost žaludku, střev i jater. Velmi důležité je ale dodržování předepsaného množství. Proto se doporučuje pitnou léčbu předem konzultovat s lékařem. Ten vám poradí, který z pramenů je vhodný právě k léčbě vašich potíží, a předepíše ideální pitný režim. Pokud neurčí jinak, bývá u Rudolfova pramene nejčastěji běžná doporučená denní dávka mezi 200 a 500 ml. Pro navození zvýšeného vylučování moči může být ovšem dávka zvýšena až na 3 litry denně.
Pro pramen nemusíte do lázní. Seženete ho v kamenných obchodech i online
Rudolfův pramen v pitné formě je schválen jako přírodní léčivý zdroj Ministerstvem zdravotnictví ČR. Od roku 2016 je stáčen do lahví a je dostupný v obchodech a lékárnách. Můžete ho tak sehnat v běžné obchodní síti a používat pravidelně pro domácí pitné kúry. V nabídce jej mají nejen běžné kamenné prodejny, ale i online obchody, které vám mohou lahve dovézt až přímo na váš práh.
(rap)
Zdroje informací:
www.rudolfuvpramen.cz
www.bhmw.cz
BARTOŠ J., NEČASOVÁ D., KNÁRA P., Minerální vody v Mariánských Lázních. Sokolov: FORNICA graphics 2018.
BENDA J., SADÍLEK L., Přírodní hydrouhličitanové minerální vody v balneoterapii. Rehab. Fyz. lék. 2000, 4.