Marihuana jako předstupeň k tvrdým drogám?
"Kouřím trávu, no a co?" Tuto větu pravděpodobně může uslyšet více než polovina českých otců a matek, kteří mají doma teenagera ve věku 15 až 19 let. Pro mnohé rodiče je samozřejmě šokem, když zjistí, že jejich potomek experimentuje s drogami. Jak se v této situaci zachovat a kolik "trávy" dospívajícímu tolerovat?
Češi v roli marihuanových králů
Čeští dospívající hrají v kouření marihuany a hašiše celoevropský prim. Obrovský nárůst v užívání drog přitom v České republice nastal po roce 1989. Zatímco v roce 1995 užívalo konopné drogy pravidelně 6,4 procenta mladých Čechů, o čtyři roky později to bylo už 16,2 procenta. I pak číslo stoupalo, v roce 2003 bylo v ČR 23,2 procenta pravidelných uživatelů konopných drog.
Naštěstí ale nic netrvá věčně a po roce 2003 došlo ke stagnaci, a dokonce mírnému snížení. Přesto ale má s konopnými drogami nějakou zkušenost více než polovina českých dospívajících. Proto se experimentování s drogami stává noční můrou všech rodičů.
Zakázat, nebo naopak povolit?
Mnoho rodičů po překonání prvního šoku ze zjištění, že jejich dítě užívá tzv. cannabinoidy, uvažuje, co vlastně bude dál. Zvažují, jaké jsou možnosti, zda kouření dítěti tolerovat, či nikoliv. Jejich rozhodování by měl usnadnit i fakt, že ač se mezi laickou populací traduje, že marihuana je naprosto neškodná, není to pravda. Vědci totiž prokázali, že kouření marihuany ovlivňuje jak přenos signálů v mozku, tak i vznik závislosti. Navíc podle nejnovějších studií mají pravidelní kuřáci marihuany a hašiše zhruba o 12 % menší mozek než nekouřící populace a mají také problémy s pamětí.
Ideální život? Bez jointa
Proto by se neměl dospívajícím tolerovat ani jeden joint, a to ani nepravidelně. Marihuana totiž může být, a často také bývá, předstupněm k dalším tvrdším drogám. Je proto třeba její kouření u dětí netolerovat a snažit se jim rozumně a objektivně vysvětlit její škodlivé účinky nejen na fyzické, ale i psychické zdraví dospívajícího člověka.
(kam)
Zdroje:
akademon.cz
www.biotox.cz