Patříte mezi páry, které touží po dítěti a stále se vám nedaří otěhotnět? Příčin neplodnosti může být hned několik. Vynecháme-li dědičnost, věk či nemoci bránící početí, naše pozornost by měla směřovat na náš životní styl.
Nejste v tom sami
Neplodnost se stává stále častějším problémem dnešní doby. Poruchami plodnosti trpí na celém světě 15=20 % párů. Rozhodně se nejedná jen o problém žen, jak se dříve tvrdilo. Statistiky dokazují, že stejnou měrou se na neschopnosti počít dítě podílí také muži, a to ze 30 %. Přibližně ve 20 % případů je problém na straně obou partnerů a u 10 % není příčina zjištěna.
Příčin je celá řada
- V prvé řadě klesá plodnost v závislosti na věku. Žena je nejplodnější ve 23 letech. Za hranici je považován 35. věk života, kdy dochází ke stárnutí vajíček a zhoršuje se jejich kvalita. U mužů se plodnost snižuje až kolem 40. roku a je ovlivněna hlavně kvalitou a počtem spermií.
- Mezi vrozené příčiny poruch plodnosti u mužů řadíme například hormonální poruchy nebo nevyvinutí chámovodu. Získaná neplodnost může být způsobena poruchou funkcí varlat vlivem zánětů, úrazy či následkem operací. U žen jsou za hlavní příčiny považovány hormonální poruchy, záněty pohlavních orgánů nebo neprůchodnost vaječníků.
- Nadváha či naopak podváha může být u žen také jedna z příčin v marné snaze otěhotnět. Udržení normální hmotnosti je tedy důležitým faktorem ke správné funkci reprodukčních orgánů, zdárnému početí i průběhu těhotenství.
- Stále častěji se hovoří také o nepříznivém vlivu antikoncepce na početí. Problémy otěhotnět mohou mít ženy odsunující mateřství na později, ženy vystavené dlouhodobému stresu a psychické zátěži.
- Mezi faktory životního stylu s nepříznivým vlivem na plodnost patří kouření, alkohol, drogy, stres a nezdravé stravovací návyky.
Jaké máme možnosti?
Možností léčby je několik. Nejdůležitější je ale nejprve zjistit příčinu a podle toho zvolit léčebný postup. Hormonální substituční terapií či umělému oplodnění se řada párů nevyhne. Někdy ale k úspěšnému početí stačí vedle vyváženého příjmu tuků, sacharidů a bílkovin a dostatečného příjmu tekutin a vlákniny, doplnit potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky. K těm nejdůležitějším pro muže patří:
- Zinek – zvyšuje počet spermií a hladinu mužského hormonu, testosteronu, zabráněním jeho přeměny v ženské pohlavní hormony, estrogeny.
- Selen – přispívá k normální spermatogenezi, tedy správnému vývoji spermií. Ovlivňuje životaschopnost, normální tvar a pohyblivost mužských pohlavních buněk.
- Vitamín E – důležitý antioxidant, který chrání DNA a buněčnou membránu spermií před poškozením volnými radikály.
- Vitamíny skupiny B – jedná se o vitamín B1, B2, B5 a B6. Působí na zlepšení psychické pohody, snížení únavy, vyčerpání a také proti stresu.
- Rozchodnice růžová – rostlina přezdívaná jako zelená viagra, zvyšuje fyzický výkon a zlepšuje kondici.
Všechny ženy toužící po mateřství a snažící se otěhotnět by pak neměly zapomínat na:
- vitamín B9 neboli kyselinu listovou – je důležitá pro správný růst zárodečných tkání a ke snížení rizika vrozených vývojových vad. Její nedostatek může způsobit poškození mozku a míchy.
- Vitamín B5, tedy kyselinu pantotenovou – přispívá k normální mentální činnosti a společně s dalšími vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12 přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k podpoře psychické pohody a normální činnosti nervové soustavy.
- Vitamín C, vitamín E a rakytník – působí na zlepšení obranyschopnosti organizmu a ochrany před oxidačním stresem, což je proces, při kterém v závislosti na působení škodlivých kyslíkových radikálů dochází ke stárnutí organizmu a k mnoha závažným chorobám.
- Vitamín D3 spolu s vápníkem – je důležitý nejen pro stavbu kostí a zubů, ale vápník spolu s dalšími minerály pomáhá vytvořit zásadité pH v reprodukčním traktu, působí preventivně proti předčasnému porodu a tím zvyšuje porodní hmotnost a zralost novorozence. Dále se vitamín D3 podílí na podpoře imunitního systému a dělení buněk.
- Byliny jako kontryhel, fenykl nebo maliník – příznivě ovlivňují nejen početí, ale především těhotenství a porod. Kontryhel je užíván při bolestivé a nepravidelné menstruaci a maliník díky svým účinkům napomáhá předcházet krvácení po porodu či potratu a pomáhá udržovat svalové napětí pánevního dna. Fenykl podporuje trávení a laktaci.
Na co si dát pozor?
Při výběru potravinových doplňků nepodceňujte jejich přesné složení. Vaší pozornosti by rozhodně nemělo uniknout zastoupení jódu. Jeho nadměrný přísun může totiž vést k předávkování a v důsledku toho k poruchám štítné žlázy. Během těhotenství a v období kojení se poruchy štítné žlázy objevují velmi často a potřeba jódu se zvyšuje na dvojnásobek. I když je tento prvek velmi důležitý pro správný neuromotorický vývoj plodu, jeho doplňování patří výhradně do rukou lékaře.
Vytrvejte alespoň rok
Některé ženy otěhotní rychle, jiným to může trvat déle a některé nemusí otěhotnět vůbec. Pravděpodobnost početí v jednom cyklu je podle statistik asi 25 %, proto nepropadejte panice, pokud se výsledek snažení nedostaví hned po prvním měsíci. Do roka otěhotní až 85 % všech snažících se párů, což je velmi povzbudivé. Pokud ale žena při pravidelném nechráněném pohlavním styku (2–3x týdně) do roka neotěhotní, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
Zdroj: http://www.klascz.com/graviklas/homepage