Pravidelné zdravotní prohlídky mohou sportovcům zachránit život
Vrcholoví sportovci jsou obecně považováni za nejzdravější část populace. Pravidelně trénují, dodržují nejnovější dietní doporučení, mají správný životní režim, … Zkrátka dělají vše, po čem lékaři volají u jejich nesportujících spoluobčanů.
#IMG#
Zdravé nemocné srdce
Často se hovoří o tom, že atleti mají vyšší riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu či přímo náhlé srdeční smrti. Podle vědeckých statistik to však není zcela jisté. Zatím jediná studie, která ukázala zvýšené riziko pro sportovce ve srovnání s běžnou populací, pochází z regionu Veneto v Itálii. Tato studie hovoří o 2,8× vyšší pravděpodobnosti náhlého úmrtí v neprospěch atletů. Nicméně žádná další studie tento údaj zatím nepotvrdila a naopak z epidemiologických dat sledujících například riziko srdečního infarktu jsou na tom sportovci lépe.
Rizikový fotbal a basketbal?
Faktem zůstává, že například ve Spojených státech amerických každý rok připadají na každých 50 tisíc sportovců 1 až 2 náhlá úmrtí. Tyto tragické události se nevyhýbají žádnému sportovnímu odvětví, nicméně poněkud rizikovější se zdají být fotbal a basketbal. Náhlá srdeční smrt nastává velice vzácně u lidí, kteří nemají žádnou strukturální vrozenou srdeční vadu. Mezi nejčastější příčiny srdeční smrti patří hypertrofická kardiomyopatie, onemocnění, kdy srdeční sval je vrozeně nepřiměřeně zbytnělý a nemocní jsou ohroženi fatálními poruchami srdečního rytmu. Dále sem patří vrozené i získané odchylky na věnčitých tepnách, které následně způsobí při zvýšené fyzické námaze nedostatečné prokrvení srdce. Existuje i několik nebezpečných poruch srdečního rytmu, které nemají vazbu na tvar ani velikost srdce a mnohdy se nedají zjistit ani na EKG. Jejich prvním projevem může být i při pečlivém kardiologickém vyšetření až náhlá smrt během sportování.
Otřes srdce
Úder do hrudníku (například rychle letícím tvrdým míčem) může způsobit takzvaný „otřes srdce“. Na zvířecích modelech bylo zjištěno, že na vzniku „otřesu“ se významně podílí několik faktorů. Jde o místo úderu, tvrdost předmětu a energie úderu a také je podstatné načasování úderu vzhledem k srdečnímu cyklu. Přijde-li takový zásah v nepravou chvíli, spustí se kaskáda událostí, které vyústí ve fibrilaci komor – nekoordinovanému kmitání srdečního svalu, při kterém srdce okamžitě přestane plnit svou funkci.
Přestože některá onemocnění srdce dopředu odhalit nelze, pravidelnými zdravotními prohlídkami sportovců se daří alespoň část ohrožených obvykle mladých lidí zachránit.
(omat)