Chcete se po prodělaném infarktu zase rychle dostat do formy? Důležitou součástí léčby je kardiovaskulární rehabilitace. Bylo totiž prokázáno, že osoby, které po prodělaném infarktu pravidelně cvičí, žijí déle a mají lepší kvalitu života. Klíčem ke zdravému srdci je tedy aktivní život. Fyzická aktivita posiluje svaly, včetně toho nejdůležitějšího – srdečního.
Pohyb každý den
Fyzická zátěž by měla být vždy přizpůsobena vašemu zdravotnímu stavu s ohledem na to, jak těžký infarkt jste prodělali a jaké máte další onemocnění. Váš lékař rozhodne, kdy je vhodné začít se cvičením a jak velká zátěž je pro vás vhodná.
Obecně lze říci, že lehkou fyzickou aktivitu můžete zařadit do svého denního režimu už asi za 10 dní po prodělaném infarktu. Začněte chůzí či jednoduchými domácími činnostmi, postupně zařazujte cvičení a protahování, za 4–6 týdnů je vhodné přidat intenzivnější aerobní cvičení. Je důležité, abyste zátěž zvyšovali postupně, ale zároveň se pohybu věnovali každodenně. Vhodnou míru zátěže nejlépe určíte podle toho, jak se sami cítíte. Během cvičení byste neměli cítit bolest na hrudi ani se zadýchat natolik, že byste nebyli schopni mluvit.
Jaké cvičení zvolit?
Po prodělaném infarktu je přínosné jakékoliv cvičení, které rozproudí vaši krev. Pro kardiaky je základem vytrvalostní, aerobní cvičení, které spočívá v déletrvající dynamické zátěži nepřekračující úroveň anaerobního prahu. Aerobní cvičení zvyšuje množství kyslíku cirkulujícího v těle a zlepšuje výkonnost srdce. Mezi jeho nejčastější formy patří:
- chůze,
- běh,
- plavání,
- jízda na kole či rotopedu.
Aerobní trénink je vhodné také doplnit silovým tréninkem, který spočívá v posilování svalů horních a dolních končetin, například na posilovacích trenažérech. Zlepšuje se tím nejen svalová síla, ale také vytrvalost.
Chůze – jednoduché a efektivní cvičení
Ideální typem fyzické aktivity pro osoby po prodělaném infarktu je chůze. Můžete si zvolit vlastní tempo a nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Pokud si vyjdete na procházku s přáteli, bude mít chůze jistě efekt i na vaši náladu.
- Chůzi zařazujte do svého denního režimu přibližně od 10. dne po infarktu. První den stačí ujít 50 až 100 metrů, další dny vzdálenost postupně prodlužujte.
- Ideálně volte frekventovanější ulice, na kterých budete mít šanci v případě nutnosti požádat kolemjdoucí o pomoc. Dobré je naplánovat cestu tak, abyste procházeli kolem zastávek hromadné dopravy – pro případ, že by vám náhle došly síly.
- Nepřetěžujte se. Každodenní krátké procházky jsou lepší než jednorázové dlouhé. A pokud se jeden den příliš unavíte, následující den budete mít o to méně energie.
- Každý z nás má někdy špatný den. Přizpůsobte zátěž vždy tomu, jak se cítíte.
Na co si dát pozor
Jakékoliv cvičení s mírnou zátěží by pro vás mělo být přínosné. Vyhněte se však tomu, abyste své srdce nadměrně zatěžovali. Kterým aktivitám byste se tedy měli vyhnout?
- Neměli byste zvedat nebo tlačit těžký náklad, např. plně naložený trakař.
- Nezabírejte vší silou, např. neroztlačujte auto.
- Nevyvíjejte krátkodobé namáhavé úsilí, např. při kopání nebo odhazování sněhu.
- Vyhněte se cvičení v nadměrném chladu či teplu.
(viv)
Zdroje:
https://www.chss.org.uk/heart-information-and-support/about-your-heart-condition/common-heart-conditions/heart-attack/recovering-at-home-2/home-exercises-and-walking/
https://www.lifetothefullest.abbott/en/articles/how-to-safely-exercise-after-heart-attack.html
https://www.healthline.com/health/heart-disease/after-heart-attack#lifestyle