Pravděpodobnost dvojčat je po umělém oplodnění vyšší
Potkat na ulici maminku s dvojčaty dnes není žádnou raritou. Příčinou současného nárůstu výskytu dvojčat je rozšíření metod asistované reprodukce. Kvůli tomu, aby se zvýšila šance na těhotenství po IVF, přenášejí lékaři do dělohy ženy více embryí.
V případě, že se při umělém oplození IVF přenáší do dělohy více embryí, je také vyšší šance na vícečetné těhotenství. Není však pravdou, že se při každém IVF s přenosem dvou embryí narodí dvojčata. Protože se v děloze uhnízdí jen ta nejkvalitnější embrya, je pravděpodobnost narození dvojčat po IVF přibližně 20%. #IMG#
Více folikulů s vajíčky
Důvodem pro vyšší četnost vícečetných těhotenství při IVF jsou také léky, které se používají při léčbě neplodnosti. Přípravky, které se používají k vyvolání ovulace, mohou ve vaječnících způsobit dozrávání více folikulů. Během ovulace se pak uvolní větší množství vajíček z folikulu, a to může zvýšit pravděpodobnost vícečetného těhotenství.
Optimální doporučení pro přenos embrya
Počet přenášených embryí závisí na věku ženy, na dosavadním průběhu léčby a také na kvalitě zárodků. U žen do 35 let v prvním a druhém cyklu se obvykle nepřenáší více než dvě embrya. Pouze pokud nedojde ani po druhém cyklu k otěhotnění, přenášejí se někdy i tři embrya. Nadpočetná embrya se mohou zamrazit a využít v dalším cyklu.
Jaké jsou výhledy do budoucnosti
Bylo také zjištěno, že u některých pacientek nevede nižší počet přenášených embryí k poklesu úspěšnosti IVF. To opravňuje lékaře omezovat množství embryí, a přesto zachovat relativně dobré výsledky IVF. Trendem se proto dnes stává přenos jediného embrya (SET-single embryo transfer).
Protože vícečetná těhotenství představují opravdu vážnou zdravotní a porodnickou komplikaci, může lékař se souhlasem pacientky provést cílenou redukci embryí. Při ní se jedno oplozené vajíčko odstraní a zbývající se ponechá růst.
(nes)
Zdroj: Obstetrics and Gynecology 2007 Oct;110(4): 885–891.