Prasklá céva i krevní sraženina. Co všechno způsobí mrtvici?
Víte, že mnoho lidí, kteří užívají léky na „ředění“ krve, je bere kvůli vysokému riziku cévní mozkové příhody? Cévní mozkové příhody, lidově mrtvice, se podle příčin dělí na několik typů. Poznejte je s námi podrobněji!
Cévní mozkové příhody neboli mrtvice vznikají zničehonic a projevují se poruchou funkce mozku. Jejich příčina tkví v mozkových cévách, tedy tepnách a žilách. Co přesně je však s cévami špatně?
I mozek může mít infarkt
Až v 80 % případů je některá z mozkových tepen ucpaná krevní sraženinou. To způsobí nedokrvení části mozkové tkáně, kterou má ucpaná tepna zásobovat. Vzniká takzvaná ischemická cévní mozková příhoda. Je to vlastně obdoba srdečního infarktu, ovšem s jedním rozdílem: nervové buňky jsou na nedostatek okysličené krve mnohem citlivější než buňky srdečního svalu. Při mozkové příhodě tak jde o čas ještě více než při infarktu. Sanitku je třeba volat už při prvním podezření na mozkovou příhodu. Příznaky jsou společné pro všechny typy mozkové příhody a můžete si o nich přečíst například v tomto článku.
Krevní sraženina může vzniknout přímo v cévách mozku nebo do mozku doputovat z:
- krčních tepen postižených aterosklerózou,
- srdce,
- žilního systému (vzácně).
Speciálním případem mozkové příhody je situace, kdy sraženina ucpe cévu jen na okamžik. Stejně jako u klasické mrtvice se objeví příznaky nedokrvení mozku. Sraženina se však sama uvolní ještě dřív, než začnou nervové buňky odumírat, a všechny příznaky tedy opět vymizí.
Po takovéto „přechodné“ mozkové příhodě, kterou nazýváme tranzitorní ischemická ataka, je člověk naprosto bez následků. Přesto musí co nejrychleji do nemocnice na kompletní vyšetření. Zjištěním příčiny ataky je totiž možné předejít většímu problému v budoucnosti.
Proč si hlídat krevní tlak
Ve zbývajících 20 % případů je viníkem mozkové příhody krvácení. Krvácivá cévní mozková příhoda má dva hlavní podtypy:
- krev se dostává přímo do mozku,
- krev vytéká do prostor mezi mozkem a lebkou, které jsou vyplněny mozkomíšním mokem.
Krvácivé příhody jsou obecně závažnější než ty ischemické, ale z tohoto pravidla existuje mnoho výjimek. Příčiny krvácení jsou rozmanité. Mozkové tepny praskají kvůli vrozeným výdutím, zraněním, zánětům, … Nejčastěji se ale na vzniku krvácivé příhody podílí vysoký krevní tlak. Správné užívání léků na tlak je proto jedním z hlavních způsobů, jak krvácivé mozkové příhodě předejít.
(luko)
Zdroj:
www.webmd.com/stroke/guide/types-stroke#1