Praktické rady pro pohyb na sněhu a náledí aneb Jak neuklouznout
Sychravé počasí se střídajícím se sněhem, deštěm a náledím je ideálním pro uklouznutí. Stačí chvilka nepozornosti, která vám v podobě výronu kotníku nebo rovnou zlomené nohy může na hezkých pár týdnů znepříjemnit život. Je proto dobré dodržovat při pohybu venku v zimních měsících několik zásad. Pokud trpíte osteoporózou, platí to dvojnásob.
Pokud je vám více než 50 let, je šance, že případná zlomenina může souviset s osteoporózou. Tento fakt vám pomůže lépe porozumět vztahu mezi vznikem zlomeniny a touto nemocí. Ale jak tomu všemu předejít?
Mnoho lidí si výše uvedenou souvislost neuvědomuje. Jenže osteoporóza, to je řídnutí kostní masy. V důsledku tohoto stavu jsou kosti náchylnější k poškození respektive zlomení. Proto je tak důležité nejen tyto souvislosti vidět, ale zároveň vědět, jak takovým nehodám předcházet.
Pokud už vám osteoporóza diagnostikována byla, buďte při pohybu venku zvláště opatrní. Nabízíme vám několik jednoduchých rad, které vám pomohou předejít uklouznutí na ledu či sněhu.
Desatero proti uklouznutí
- Pořiďte si kvalitní boty, nejlépe kotníčkové a šněrovací. Ty vám nohu dobře zafixují. Protiskluzová podrážka by měla být samozřejmostí.
- Pokud se cítíte jistější s oporou, neváhejte nosit například hůlku. Dají se pořídit velmi elegantní modely.
- Ve velmi nepříznivém počasí (vítr, sníh, náledí) vycházejte na ulici jen v nejnutnějších případech. Věci, které nespěchají, vyřiďte, až bude venku lépe.
- Nebojte se na ulici požádat o pomoc v rizikových úsecích, například při přecházení křižovatky.
- Pozor také při přecházení na přechodu pro chodce – bílá zebra bývá při dešti či sněhu velmi kluzká.
- Pohybujte se pomalu, nespěchejte. Raději vyjděte z domova o hodinu dříve a na místě určení dvacet minut počkejte, než abyste měli naspěch hrozilo, že ve spěchu upadnete.
- Při chůzi do schodů a ze schodů (platí i pro eskalátory) se přidržujte zábradlí.
- Ohyb těla by měl vycházet z boků a kolen, nikoli z pasu. Lépe pak budete držet stabilitu.
- Dbejte na správný postoj těla – nehrbte se, udržujte hlavu rovně, pohyby dělejte řízeně, nikoli trhaně. Když stojíte, lehce podsaďte pánev a pokrčte kolena. Budete tak stabilnější.
- Cvičte – tato rada se netýká samotného pohybu venku, ale právě při cestách v nepříznivém počasí své snažení dobře zúročíte. Posilováním a udržováním pružnosti kostí a svalů je riziko úrazu nižší. To samé platí o rovnováze. Čím stabilnější jste, tím méně vám hrozí pád.
Zdroj: National Institutes of Health Osteoporosis and Related Bone Diseases