Prader-Willi syndrom a poruchy chování
Prader-Willi syndrom je genetická porucha charakterizovaná nejčastěji mentální retardací a mnoha odlišnostmi ve fyzických a psychických rysech jedince.
V Japonsku roku 2008 zkoumali vědci výskyt poruch psychiky a poruch chování na dosti velkém souboru pacientů (165 osob ve věku 2–31 let). Nemocní byli srovnáváni se skupinou lidí podobného složení podle věku i pohlaví a podobné inteligence, ovšem netrpících chorobou Prader-Willi. Autoři výzkumu dávali rodičům zkoumaných jedinců dotazník zjišťující příznaky psychických nemocí.
Projevy Prader-Willi syndromu
Výsledky ukázaly, že opakující se řečové projevy a ostatní problémy s chováním, jako je přejídání se, krádeže jídla, výbuchy hněvu a lhaní, byly daleko častější mezi osobami s chorobou Prader-Willi a vyskytovaly se už od časného dětství. Rovněž tyto děti trpěly častěji sklonem k emoční labilitě (nestálosti nálad).
Navíc mladí dospělí s Prader-Willi syndromem vykazovali významně vyšší stupeň duševních poruch a poruch chování než ostatní jedinci stejného věku, pohlaví a inteligence. Kromě přejídání se a výbuchů hněvu se konkrétně jednalo také o sebepoškozování, halucinace, patologicky sníženou aktivitu a přehnanou spavost.
Zajímavé bylo, že stupeň obezity nebyl u pacientů s Prader-Willi syndromem nijak výrazně spojen s výskytem psychických odlišností. Z výsledků se dá usoudit, že osoby s Prader-Willi syndromem bohužel skutečně častěji trpí psychickými poruchami než ostatní jinak postižení pacienti. Péče o ně je tím náročnější a klade velké nároky na osoby, které se o ně starají.
Zdroj: Hiraiwa R, Maegaki Y, Oka A, Ohno K. Behavioral and psychiatric disorders in Prader-Willi syndrome: A population study in Japan. Brain Dev 2007;Oct:535–542.
(hul)