Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy
Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním – zvláště při atace; naopak děti s postižením jen některých kloubů si na ni tak často nestěžují. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
#IMG#
Za únavou se může skrývat celá řada příčin, které se mohou vzájemně kombinovat:
- Jednou z nich mohou být problémy s usnutím a se spánkem. Špatný spánek dokáže zkazit další den i jinak zdravým lidem, u dětí s juvenilní artritidou to ale platí dvojnásob. Výzkumy ukázaly, že takto nemocné děti hůře usínají, budí se v noci a mají problém znovu usnout.
- V případě aktivního onemocnění může jít o projev chronického zánětu v těle. U pacientů s autoimunitními nemocemi je velmi častá anémie – chudokrevnost –, která velmi často vede ke slabosti a únavnosti. Tělo nedokáže plně využít železo k obnově červených krvinek. Tím se snižuje množství kyslíku, který krev přináší k tkáním, což se projevuje únavou.
- K únavě může vést i bolest, která je častým průvodním jevem u zánětu. Bolest ale často přetrvává, i když se podařilo akutní zánět již zvládnout – jde pak o trvalý následek. Děti s poškozenými kyčelními nebo kolenními klouby pak mohou trpět bolestmi dlouhodobě. Dlouhodobá bolest pak působí vyčerpání a únavu.
Začněte bojovat
Únavu je třeba u dětí s juvenilní idiopatickou artritidou brát vždy vážně. Kromě samotné základní léčby artritidy by se měli rodiče a lékaři takto postižených dětí zaměřit na kvalitu spánku. Pomohou osvědčené recepty – chodit spát v pravidelnou dobu, postel užívat jen ke spaní, před spánkem se nerozptylovat, omezit dráždivé a rušivé vlivy a mnoho nejíst. Při nápadné bledosti je třeba myslet na chudokrevnost, proti níž většinou lékař nasadí přípravek s železem. O bolesti je nutné říci lékaři, který dítě zná a který poradí, jak ji co nejúčinněji přemoci.
(jav)