Vlastnosti vod z lázeňských pramenů přirozeně kolísají
Složení vod z pitných lázeňských pramenů je více méně stabilní, ale může docházet v rámci přirozených výkyvů ke kolísání jejich fyzikálně-chemických vlastností (celkové mineralizace, obsahu volného oxidu uhličitého), a to zpravidla do 20 %. Hlavní složka u pramenů označovaných jako „stabilní“ nesmí kolísat o více než 30 % a typ vody stanovený její hlavní složkou se nemění. Parametry pramene jsou pod neustálým dohledem referenční laboratoře přírodních léčivých zdrojů a MZ ČR.
Přírodní léčivé zdroje nesmí být upravované
Přírodní léčivý zdroj je podle lázeňského zákona takový pramen, který má vlastnosti vhodné pro léčebné využití. Tyto vody nesmí být na rozdíl od přírodních minerálních vod s výjimkou odželezňování nijak upravované, například sycením či ochucováním.
Podle čeho se tyto vody hodnotí? Dle:
- mineralizace (velmi slabě až velmi silně mineralizované),
- obsahu rozpuštěných plynů a jiných významných složek vody (uhličité, sirné, jodové, ostatní),
- pH (silně kyselé / silně zásadité),
- radioaktivity (radonové),
- teploty u vývěru (studené/termální),
- osmolarity (hypotonické/izotonické/hypertonické),
- hlavních složek,
- využitelnosti jako léčivé,
- stability.
Kde pramení prameny?
Místo vývěru lázeňského pramene se jmenuje zřídlo nebo vřídlo. Jsou to sice synonyma, ale vžilo se pojmenování zřídlo pro studené zdroje a vřídlo pro termální, horké prameny. Každý pramen je originál a jeho složení je jako jedinečný podpis. Složení a koncentrace jednotlivých minerálních látek a plynů závisí na geologickém podloží, kterým voda vyvěrá. Hloubky vrtů jsou přitom značně rozdílné.
- Nejhlubší minerální pramen v České republice nese název Luna, jeho voda vyvěrá vrtnou sondou z hloubky 1100–1200 m a nachází se v Lounech.
- Oproti tomu jiný ze známých pramenů, označovaný jako Zaječická hořká, je jímán z mělkých studní s hloubkou jen kolem 15 m, naleznete ho poblíž města Most.
- Léčivá minerální voda známá pod názvem Vincentka je odebírána z vrtu v Luhačovicích hlubokého 35 m, zatímco vrt poskytující Bílinskou kyselku je hluboký více než 190 m a nachází se u města Bílina v Českém středohoří.
Je složení vody od pramene a doma z lahve stejné?
Zkušenosti ukazují, že ve složení vody přímo u pramene a stejné vody plněné do lahví existují drobné odchylky. Množství minerálů, které se z vody skutečně dostane do krevního oběhu, je totiž výrazně ovlivněno aktuální teplotou vody, jejím pH a osmolaritou. Rozdíl vody od pramene v porovnání s lahvovanou je dán především změnou v sedimentaci minerálů a proměnou iontů železa z tzv. dvojmocné formy na trojmocnou.
Dvojmocné železo je v organismu schopné vázat kyslík a transportovat ho do tkání, trojmocné nikoliv. Využitelnost trojmocného železa v organismu je omezenější. Železo má význam pro růst a vývoj tkání, sehrává roli v imunitě, výkonnosti či termoregulaci. Léčivé účinky iontů železa tak bývají výraznější při konzumaci vody přímo u pramene, voda u pramene má díky dvojmocnému železu i elektrizující chuť.
Je třeba mít na paměti, že vlivem špatného skladování může dojít ke změně původního kontrolovaného složení vody v důsledku výluhu stopových množství kontaminantů z obalů a k případnému růstu nežádoucích mikroorganismů, což platí především po otevření obalu. Přírodní léčivé zdroje samozřejmě nemohou obsahovat konzervanty. Měli bychom proto dodržovat doporučení k uchování vody v chladu a mimo přímé sluneční záření. Voda by měla být skladována v uzavřených nádobách na tmavém a chladném místě.
Lázeňský pramen si vychutnávejte celoročně
Udává se, že celkový příznivý efekt lázeňských pramenů na naše zdraví je posílen psychickou relaxací, pobytem na čerstvém vzduchu, lázeňskou architekturou, eventuálně fyzioterapií při lázeňském pobytu. Léčivé účinky vod z lázeňských pramenů jsou tak dány souhrnem všech aspektů lázeňského místa, někdy označovaného jako balneologický index lokality. Ani pití při chůzi z lázeňských pohárků není jen módní záležitostí, ale má svůj fyziognomický efekt.
Vychutnat si léčivý zdroj v pohodlí domova ale může být vítanou alternativou, protože si ho můžete vychutnávat pravidelně, a nejen nárazově během pobytu v lázních. Ideální je obě možnosti kombinovat v průběhu celého roku, a tak získat z léčivého účinku zdroje maximum.
(tich)
Zdroje a použitá literatura:
www.bhmw.cz
https://www.prolekarniky.cz/novinky/pitne-lazenske-prameny-pusobi-blahodarne-co-poradit-v-lekarne-129210
https://www.natur.cuni.cz/fakulta/studium/czv/programy/zajmove/u3v/u3v06-mineralni-vody-cr.pdf
https://www.louny.eu/cz/pramen-luna/77/
https://www.estudanky.eu/4726-jiny-vodni-zdroj-zajecicka
https://www.nase-voda.cz/myty-otazky-zajimavosti-mineralni-vode-vincentka/
https://theses.cz/id/ikeera/zaverecna_prace.pdf