Účinky Bílinské kyselky jsou prověřené staletími
Z českých uhličitých pramenů je po staletí nejznámější Bílinská kyselka. Jedná se o přirozeně perlivý pramen s vysokým obsahem hydrogenuhličitanových a síranových aniontů a zejména sodných, draselných, vápenatých, hořečnatých a železnatých kationtů.
Bílinské léčivé prameny znali a využívali již naši dávní předkové. Zmiňuje je už kronika Václava Hájka z Libočan z roku 1541. Novodobá historie této kyselky se oficiálně datuje od roku 1664, kdy se Bílinských pramenů ujal rod Lobkowiczů a zapsal je do urbáře svého majetku jako obchodní artikl. Od té doby se povědomí o tomto léčivém prameni rychle šířilo Evropou (i díky slávě nejstarších evropských lázní Teplice v Čechách) a jeho účinky se během staletí staly předmětem mnoha lékařských výzkumů. Díky specifickým a příjemným chuťovým vlastnostem se z evropské lázeňské gastronomie přenesla i do běžných restaurací jako přírodní základ pro míchané ovocné nápoje a alkoholické nápoje.
Přírodní síla vulkanických minerálů
Bílinská kyselka je přírodní, velmi silně mineralizovaná voda, chemického typu HCO3 - Na, uhličitá, se zvýšeným obsahem fluoridů a lithia, studená, hypotonická. Nespojujte si mylně pojem „kyselka” s kyselostí – jde o tradiční název pro pramen přirozeně perlivý účinkem směsi plynů rozpustných ve vodě, jejichž hlavní část tvoří oxid (dříve kysličník) uhličitý.
Tvoří se v masivu severozápadních Čech v hloubce 120 až 180 metrů pod zemí, a to na poměrně malém území, v puklinovém systému širokém několik metrů. Kyselka vzniká reakcí mezi podzemní vodou a vulkanickými horninami za přítomnosti oxidu uhličitého hlubinného původu.
Voda díky vystupujícímu oxidu uhličitému absorbuje zvýšené množství alkalických kovů a zemin a dochází ke vzniku bikarbonátů. Výsledkem je velmi silně mineralizovaná voda se zvýšeným obsahem fluoridů, lithia a uhličitanů. Léčivě v ní působí především uhličitan sodný, uhličitan lithný a kysličník uhličitý. Plní se zcela v přírodním stavu a bez jakýchkoliv úprav, což je obzvláště cenné pro její balneologické užití.
Bílinská kyselka má příznivé účinky na celé spektrum chorob
Bílinská kyselka má velmi pozitivní vliv na funkci vnitřních orgánů a působí příznivě proti jejich onemocněním. Vhodná je zejména na trávicí ústrojí – vynikající účinek má proti překyselení žaludku, refluxní chorobě, dysfunkci slinivky břišní, jater nebo žlučníku. Omezuje také nepříjemné pálení žáhy po konzumaci těžkých pokrmů, vína a kávy. Dále je vhodné ji využívat při problémech s vylučovacím ústrojím a u některých metabolických onemocnění.
Mimo to je i jedním z přírodních pramenů vhodných na inhalování, které se doporučuje jako doplněk léčby respiračních chorob. Jak potvrdilo mnoho studií, dokáže šetrným způsobem odstraňovat otok sliznic dýchacích cest (ucpaný nos) a zároveň pomáhat s rozpouštěním hlenu v průduškách.
Při kterých onemocněních lze Bílinskou kyselku využít a proč? Při:
- žaludečních a střevních onemocněních – rozpouští hlen, doplňuje minerály,
- překyselení organismu – snižuje překyselení vnitřních orgánů,
- chronických zánětech žaludku – má pozitivní vliv na žaludeční stěnu,
- zánětech močových cest – usnadňuje vylučování moči, snižuje její kyselost,
- močových kamenech – rozpouští je sodíkem, vyplavuje do moči,
- zánětech ledvin – souhrn více výše uvedených efektů,
- cukrovce – zvyšuje rezervy zásaditých látek v krvi,
- poruše látkové výměny, dně – rozpouští kyselinu močovou,
- zánětech dýchacích cest – rozpouští hlen.
Může vám však pomoci, i když se cítíte zcela zdraví: Pomáhá totiž regeneraci po fyzické zátěži. V té chvíli je tělo „překyselené”, účinek Bílinské kyselky je zásaditý, pomůže tedy odbourat kyseliny ze svalů.
Dopřejte si půl sklenky až dvě „Bílinské“ denně
Doporučuje se vypít vypít 0,1 až 0,4 litru (půl skleny až dvě sklenky) Bílinské kyselky ráno na lačný žaludek nebo večer před spaním. Užití 0,2 až 0,5 litru během jídla nebo po jídle působí blahodárně na zažívání. Dětem ji lze doporučit od věku 4 let. Vyzkoušet ale můžete i tradiční recept, míchání Bílinské s pomerančovou šťávou a s cukrem. Určitě poznáte, které produkty současného nápojového průmyslu tato chuť inspirovala.
I speciální varianty kyselky seženete v běžných obchodech
Vedle klasické Bílinské kyselky existují i dvě její speciální varianty: Bílinská žaludeční, obohacená o farmaceutický extrakt z meduňky lékařské, a Bílinská jaterní, doplněná o extrakt z ostropestřce mariánského.
Skvělé je, že tento jedinečný zdroj mnoha prospěšných minerálů nemusíte složitě hledat ve specializovaných obchodech nebo lékárnách. Bílinské kyselky jsou k dostání na pultech a regálech běžných obchodů s potravinami a koupit ji můžete snadno také v e-shopech, například na Košík.cz.
(rap)
Zdroje informací:
www.bilinska.cz
www.muzeumbilinskekyselky.cz
www.bhmw.cz