VPMD postihuje část sítnice zodpovědné za nejostřejší vidění, která se nazývá žlutá skvrna (makula lutea). Přestože zabírá jen 10 % povrchu sítnice, je zodpovědná za 90 % vidění. Nejde sice o onemocnění, které vede k úplné slepotě, ve vyspělém světě se však jedná o nejčastější příčinu tzv. praktické slepoty, tedy podstatného snížení zrakových funkcí, které může znamenat horší orientaci v neznámém prostředí. Možná proto kvalita života, kterou někteří lidé s touto diagnózou vykazují, může být paradoxně výrazně horší než u těch, kteří trpí rozedmou plic nebo AIDS. Hlavním rizikových faktorem nemoci je, jak již její název napovídá, věk. „V průběhu roků metabolicky stárnou jednotlivé struktury oka, tím dochází ke zhoršování stavu a objevují se první známky jejich stárnutí, tzv. drúzy,“ vysvětluje doc. Sosna.
Vlhká forma VPMD postupuje rychle, ale lze ji léčit
Onemocnění má dvě formy. Tzv. vlhká (exsudativní) forma VPMD se vyskytuje asi v 15 % případů nemoci. Postupuje obvykle velmi rychle, protože je spojena s novotvořenými cévami na sítnici, které ničí oblast nejostřejšího vidění. Naštěstí je k dispozici její léčba. V současnosti primárně pomocí speciální látky zabraňující růstu cév na sítnici a snižující její doprovodný otok. Jak doc. Sosna připomíná, nevýhodami této léčby je, že je na injekce třeba pravidelně docházet, že se jedná o poměrně drahou léčbu a ne všichni pacienti vyhovují velmi přísným kritériím stanoveným k její úhradě z veřejného zdravotního pojištění.
Jak předejít suché formě věkem podmíněné degenerace?
Poslechněte si podcast s doc. MUDr. Tomášem Sosnou, CSc.
Suplementace antioxidantů může zpomalit rozvoj suché VPMD
Většinu (85 %) případů VPMD představuje tzv. suchá forma. Ta se naopak projevuje plíživě v průběhu let atrofií, tedy zánikem světločivných elementů sítnice (proto se někdy označuje jako atrofická). „V jedné věci je suchá forma VPMD strašně zrádná – někteří pacienti si dlouho neuvědomují, že se něco děje. Jednou z příčin je, že se koukáme oběma očima, binokulárně. Až když si zakryjeme jedno oko, tak zjistíme, že na druhé nevidíme úplně dokonale,“ upřesňuje doc. Sosna. A tak si lidé obvykle vyslechnou diagnózu suché VPMD až po několika letech jejího rozvoje. Bohužel na ni v současnosti neexistuje léčba, a tak proti ní lze bojovat pouze prevencí.
Kromě zdravého životního stylu je v prevenci suché formy VPMD možné přistoupit k suplementaci některých antioxidantů, zejména luteinu a zeaxantinu, které mohou zpomalit i její nástup. Vyskytují se v čerstvém ovoci a obsahují ho i některé speciálně vytvořené doplňky stravy. „Antioxidanty dokážou zachytit volné kyslíkové radikály a tím snížit riziko oxidačního stresu, který může způsobit rozvoj tohoto onemocnění,“ vysvětluje doc. Sosna. Prokázala to mimo jiné velká americká klinická studie AREDS na přípravku Ocuvite.
Po 40. narozeninách by měl i kvůli prevenci VPMD očního lékaře navštívit každý
V obou formách se nemoc projevuje zkresleným centrálním viděním a výpadky v centrálním zorném poli. V asi 15 % případů se suchá forma nemoci může vyvinout v mokrou. „První známkou změny spojené s nemocí je zkroucený obraz. Když se drúzy akumulují na sítnici, dochází ke zvlnění sítnice a tím i zvlnění vidění. To je věc, která pacienta může přivést i k lékaři,“ říká doc. Sosna a doplňuje, jak je možné nemoc zachytit dříve: „Úplně jednoduchá metoda, jak zjistit první změny, je tzv. Amslerova mřížka, tu si můžete stáhnout z internetu.“
A co tedy lze v prevenci onemocnění doporučit? „Každý by měl po 40. roce věku navštívit odborného očního lékaře. V této době totiž dochází k tomu, že se snižuje akomodační schopnost oka a téměř každý člověk už potřebuje brýle. Při tomto vyšetření se dají zachytit známky VPMD,“ připomíná doc. Sosna a shrnuje: „Pokud tedy žijete zdravým způsobem života a nemáte žádné oční problémy, prevence spočívá jen v docházení k oftalmologovi. Z obecných možností, které jsou k dispozici, když už se objevuje suchá forma nemoci, je suplementace některými antioxidanty, luteinem nebo zeaxantinem, ale nejenom jimi, i zinkem, selenem a dalšími stopovými prvky, které mají vliv na vývoj onemocnění.“
Pokud vás téma zaujalo, poslechněte si podcast, který jsme o něm natočili.
(pok)
Zdroje:
Sosna T. Suchá forma věkem podmíněné makulární degenerace: epidemiologie, diagnostika, rizikové faktory a možnosti prevence. Edukační brožura podpořená společností Bausch and Lomb.
https://www.healthline.com/health/wet-vs-dry-macular-degeneration#treatment
https://www.medicalnewstoday.com/articles/wet-vs-dry-macular-degeneration
https://www.webmd.com/eye-health/macular-degeneration/age-related-macular-degeneration-overview