Věkem podmíněná makulární degenerace postihuje smyslové a pigmentové buňky v oblasti sítnice. Na jejím vzniku se podílí vyšší věk, ve větším riziku VPMD jsou také lidé se světlou barvou očí. K dalším rizikovým faktorům pro rozvoj tohoto onemocnění patří dále:
- zvýšené vystavování se světelnému záření,
- kuřáctví,
- nezdravé stravovací návyky,
- srdečně-cévní onemocnění, například vysoký krevní tlak.
Různé formy nemoci – různá léčba
Onemocnění má dvě formy. Při vlhké formě, která tvoří přibližně 10 % případů, se v části oka zvané cévnatka tvoří nové cévy, kvůli nimž pacienti vnímají deformované vidění a sníženou ostrost. Onemocnění se v této formě rozvíjí velmi rychle a může vést až k oslepnutí.
Léčba vlhké formy je zaměřená právě na nově vytvořené cévy. V případech, kdy nehrozí poškození oka, se využívá laserová fotokoagulace, tedy ošetření oka pomocí laserových paprsků. Další možností léčby je fotodynamická terapie spočívající v kombinaci podání léčebné látky do žíly a laseru. Využívají se také protilátky proti vaskulárnímu endoteliálnímu růstovému faktoru (tzv. anti-VEGF léčba), tedy látky bránící vzniku a růstu nově vytvořených cév, které se aplikují přímo do oka. V některých případech lékaři do sklivce podávají také kortikosteroidy. Uvedené postupy je možné různě kombinovat.
U suché formy VPMD, která tvoří naprostou většinu zaznamenaných případů této nemoci, je možné tlumit postup onemocnění a zabraňovat zhoršování stavu. Využívají se k tomu antioxidační látky na bázi vitaminů A, C, E, betakarotenu a glutathionu. Důležitý je v léčbě také selen a zinek. Ochranné vlastnosti mají podle odborných poznatků i omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Léčba suché formy spočívá v užívání potravinových doplňků s vysokým obsahem antioxidantů a zinku. Z dlouhodobého hlediska ale tak není možné zabránit postupu nemoci. Ke zlepšení stavu cévnatky a sítnice, konkrétně jejich prokrvení, může přispět metoda zvaná hemorheoferéza. Jedná se o léčebný postup, který má za cíl zlepšit průtok krve v malých cévách. Pacientům s touto diagnózou mohou pomoci také speciální optické pomůcky a zraková rehabilitace.
Preventivní oční prohlídky jsou důležité
Preventivní oční prohlídky u osob starších 50 let jsou důležité kvůli včasnému odhalení VPMD i dalších očních onemocnění. Díky prevenci je pak možné včas zahájit léčbu a minimalizovat její dlouhodobé následky. Diagnózu věkem podmíněné makulární degenerace stanovuje oční lékař na základě kompletního očního vyšetření.
(pak)
Zdroj:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/12/10.pdf