Osmasedmdesátiletá žena z Olomouce, která dlouhodobě žije v domově pro seniory, přišla počátkem letošního roku o zrak. Cesta k invaliditě a psychickým problémům, které jí slepota způsobuje, trvala několik let. Kdyby žena upozornila personál domova pro seniory na počáteční potíže s očima a včas navštívila očního lékaře, nemuselo u ní ke ztrátě zraku dojít. Její příklad ukazuje, jak zásadní je věnovat pozornost i zdánlivě nenápadným problémům s viděním. Velmi důležitá je ale i prevence, tedy pravidelné preventivní oční prohlídky po 50. roce života.
Začalo to problémy s večerním čtením
Pacientka před několika lety začala vnímat horší vidění v podvečerních hodinách, když se začínalo šeřit. Časem se k tomuto problému přidalo i lehce zamlžené vidění. Žena to ale připisovala věku a personálu v domově pro seniory, kde žije, o svých problémech neřekla. Později si uvědomila, že barvy vidí méně jasné než dříve. Když jí začalo dělat potíže rozeznávat některé známé tváře a číst noviny, došlo na návštěvu u očního lékaře, který po celkovém očním vyšetření potvrdil věkem podmíněnou makulární degeneraci již v pokročilém stadiu.
Neléčitelné onemocnění sítnice, které vás může stát zrak
Seniorka se od lékaře dozvěděla, že nemoc je neléčitelná, a přestože existují způsoby, jak postup onemocnění zpomalit a zastavit, v jejím případě už léčba kvůli pokročilému stadiu nepřinesla úspěch. Žena po několika měsících nakonec úplně přišla o zrak. Klíčovým faktorem byla v jejím případě pozdní návštěva očního lékaře a zanedbání prevence spočívající v pravidelných očních prohlídkách a vyšetření sítnice, které by měl začít včas absolvovat každý padesátník. Svůj podíl na rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace mohlo u ženy z Olomouce mít i celoživotní kuřáctví. Kouření stejně jako vyšší věk a dědičné dispozice totiž patří k rizikovým faktorům tohoto závažného onemocnění sítnice.
(pak)