Od vrcholového sportu k osteoporóze
Za posledních třicet let významně vzrostl počet žen věnujících se profesionálně sportu. Velké vypětí organismu při sportu totiž může být i škodlivé. Vědci z USA se proto nadměrným sportováním žen zabývali.
U profesionálních atletek se totiž poměrně často – tak jako u všech těžce pracujících žen – objevuje menší krvácení v cyklu, někdy i úplné vynechání menstruace. Bylo prokázáno, že tento stav souvisí s útlumem tvorby pohlavních hormonů.
Malá tvorba pohlavních hormonů je také příčinou řídnutí kostí (osteoporózy) u žen v menopauze. Vědci se proto snažili zjistit, jestli nedostatek pohlavních hormonů sportujících žen a dívek (projevující se vynecháním krvácení) nezpůsobuje úbytek kostní hmoty.
Atletky v menopauze
Zjistili, že úbytek kostní hmoty u sportovkyň, u nichž došlo ke ztrátě menses, je stejně velký jako u žen v menopauze. Samozřejmě byl velký rozdíl v hustotě kosti mezi atletkami s menstruací a bez menstruace.
Zlomeniny "z ničeho"
Stejně tak opožděný nástup menses, často přítomný u profesionálních sportovkyň, je spojen s vyšším rizikem vzniku osteoporózy a vyššího výskytu zlomenin u mladých žen a dívek. Růst kostí se totiž zastaví u všech žen přibližně ve stejnou dobu. Opožděním menstruace se tak zkracuje doba, kdy se do kosti ukládají minerály a kost se zpevňuje. U závodních atletek dochází často ke zlomeninám, a to i v případech, kdy pád není závažný. Bylo zjištěno, že v tom hraje roli právě řídnutí kostí.
Baletky s křivou páteří
U dalších žen živících se pohybem – baletek – byl zjištěn vysoký výskyt skoliózy (vybočení páteře do strany). Oproti běžné populaci dívek, kde se skolióza vyskytuje ve 4 %, trpí skoro 25 % baletek skoliózou. Je to tím, že opožděné dozrávání kostí způsobené nadměrným cvičením vede k nestabilitě páteře.
Ukazuje se, že problém osteoporózy mladých atletek je závažnější než samotné vynechání menstruace. Terapie estrogeny často vede k obnovení cyklu a zachování plodnosti, osteoporóza však rozhodně nemusí být plně vyléčitelná.
(hul)
Zdroj: Clinical Endocrinology and Metabolism, 2000; 14; 1: 37–53