Vyšetření pomocí očního koherentního tomografu, skrývající se pod zkratkou OCT, patří dnes již k běžným úkonům probíhajícím na specializovaných klinikách či v ordinacích očních lékařů. Jedná se o rychlou a bezbolestnou metodu, která je využívána k zachycení změn na sítnici oka.
Zvýšené riziko změn na sítnici u osob nad 40 let
Obecně dochází ke změnám vidění s procesem stárnutí. První náznaky změn na sítnici lze pozorovat ale už u osob starších čtyřiceti let. Nemusí se totiž vždy jednat pouze o opotřebování zraku v důsledku přirozeného stárnutí, někdy se plíživě ozývají i příznaky vážnějších obtíží, o kterých je dobré vědět co nejdříve. Skenování pomocí přístroje OCT tak umožňuje očnímu lékaři stanovit diagnózu včas.
Vyšetření bez rozkapávání
Oční koherentní tomograf poskytuje detailní trojrozměrné vyobrazení oční sítnice, které pacient dostane vytištěné v podobě barevného obrázku. Posouzení případných změn na sítnici je pak pro zkušeného lékaře již zcela jednoduchým úkonem. Díky přístroji lze odlišit jednotlivé vrstvy sítnice a snadno rozpoznat případné výchylky z normy. Většinou se jedná o nemoci sítnice, jako například makulární degeneraci nebo diabetickou retinopatii.
Modernější přístroje umožní skenování zornic i bez předchozího nepříjemného rozkapávání očí, které je nutné pro případy, kdy dopadající světlo smršťuje zorničky, a znemožňuje tak potřebné naskenování celé oblasti oka. Výsledky jsou k dispozici okamžitě a díky jejich porovnávání je při dalších kontrolách možné přesně rozpoznat jakékoli další změny či počínající zhoršení stavu sítnice.
(tkro)
Zdroj:
https://www.specsavers.com.au/eye-health/eye-tests/oct