Mezi nejčastější léčebné zásahy na sítnici patří:
Laserová chirurgie
Pomocí laseru může oční lékař opravit trhliny v sítnici. Po dopadu laserového paprsku na sítnici dochází k jejímu zahřátí a přijizvení na podkladovou tkáň. Pokud je tato léčba okamžitá, snižuje šanci na zvětšení trhliny v sítnici.
Zastavení růstu abnormálních cév
Při použití tzv. laserové fotokoagulace se lékař snaží zastavit růst abnormálních cév na sítnici, které ohrožují zrak krvácením. Tato léčba je vhodná pro pacienty s diabetickou retinopatií, ale má také svá rizika. Při nadměrném laserování může vést k zúžení zorného pole, případně ke zhoršení nočního vidění.
Zmražení sítnice
V procesu zvaném kryopexe aplikuje oční chirurg na povrch oka mrazicí sondu. Působením velmi nízké teploty (−70 stupňů) dochází ke zmražení sítnice. Ošetřená oblast se později zjizví a přiroste k oční stěně. Tato metoda se využívá například k léčbě retinopatie nedonošených dětí.
Vstřikování plynu do oka
Principem pneumatické retinopexe je aplikovat do oka speciální plyn, který připevní sítnici na své místo. Metoda se používá především u povrchového odchlípení sítnice.
Sklerální spona
Použití sklerální spony je vhodné k léčbě odchlípení sítnice a její výhodou je, že ji lze kombinovat i s jinými metodami léčby. Oční chirurg přišije malý kousek silikonového materiálu na vnější povrch oka, bělimu (skleru), čímž se zmenší tažná síla sklivce na sítnici.
Výměna nitrooční tekutiny
Vitrektomie je metoda, při níž dochází k výměně nitrooční tekutiny za jinou kapalinu, vzduch nebo plyn. S úspěchem lze takto léčit odchlípená sítnice, zánět sklivce, diabetická retinopatie nebo úrazy oka.
Injekce do oka
Lékař může také do oka aplikovat účinnou látku tenkou jehlou, samozřejmě po místním znecitlivění. Metoda se využívá u věkem podmíněné makulární degenerace, žilního uzávěru nebo diabetické retinopatie.
Budoucnost v podobě sítnicové protézy
Výše jsme popsali v současnosti používané metody léčby sítnice. Co přinese výzkum v budoucnu? Léčbu by mohly usnadnit sítnicové protézy. Jejich cílem je záchyt a přeměna světla na elektrické impulzy. Zatím se jedná o experimentální metodu, ale pro pacienty s degenerativním onemocněním sítnice představuje poslední naději na záchranu zraku.
Oční mikrochirurgie se díky technologickému pokroku a novým lékům neustále vyvíjí a tím se nabízejí nové možnosti v léčbě sítnicových poruch pro budoucí generace. I v tomto případě nepřestává platit, že nejdůležitější je prevence a odhalení onemocnění včas. Pokud máte o svém zraku pochybnosti, objednejte se k očnímu lékaři, který vám provede podrobné vyšetření.
(dzit)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/retinal-diseases/diagnosis-treatment/drc-20355827
https://www.templehealth.org/services/treatments/retinal-surgery