Léčbu alergie nezanedbávejte ani v těhotenství
Nějakou formou alergie trpí téměř každý třetí člověk. Astma je přitom nejčastější chronickou nemocí, která může komplikovat těhotenství. I když je lepší užívat léky i během tohoto stavu, nejsou všechny bez rizika.
V Americe trpělo v letech 1997–2001 astmatem 3,7–8,4 % těhotných žen. Pro jejich léčbu byla odbornými společnostmi vypracována doporučení, která vedou k optimální kontrole astmatu u těhotných.
Bylo totiž opakovaně prokázáno, že dobrá kontrola astmatu je důležitá nejen pro zdraví matky, ale také pro zdravý vývoj plodu. Užívání léků na astma během těhotenství je proto odborníky považováno za bezpečnější než astma neléčené. A to nejen pro matku, ale i plod.
#IMG#"Těhotenská" rýma
Mnoho těhotných má také současně alergickou rýmou, pro kterou je rovněž doporučováno léčení i v těhotenství. Je prokázáno, že neléčená alergická rýma zhoršuje astma. Dokonce existují studie, které ukazují, že již pouhá léčba samotné alergické rýmy zlepší astma (bez současné léčby antiastmatickými léky) a naopak zhoršení alergické rýmy je předzvěstí zhoršení astmatu. Intenzivní léčba alergické rýmy v těhotenství prokazatelně zlepšuje kontrolu astmatu v těhotenství.
Ne každý lék je bezpečný pro dítě
Pochopitelně ale při léčbě musíme brát ohled na vliv léků na plod a vybírat ty nejméně škodlivé. Prvním krokem v léčbě alergií je snížení kontaktu s alergenem. Pokud toto není možné nebo nevede k výraznému ústupu příznaků, je nutná léčba medikamentózní.
Opatrnosti není nikdy dost
Obecně lze doporučit během prvního trimestru těhotenství větší opatrnost a podávání raději pouze inhalačních nebo nosních sprejů než léků celkových. Platí však, že kontrola příznaků astmatu a alergie je v těhotenství velice důležitá a přínos správně volené léčby je vyšší než její nežádoucí účinky nejen pro matku, ale také pro plod.
(van)
Zdroj: Yawn, B. a spol, J Am Fam Med, 20, 2007, 289–298