Léčba zasahující přesný cíl – jak probíhá v praxi?
V boji proti některým onemocněním se stále častěji využívá tzv. cílená léčba. Co konkrétně to pro pacienty znamená, jak a kde se terapie aplikuje a mnoho dalšího, napoví následující řádky.
V boji proti některým onemocněním se stále častěji využívá tzv. cílená léčba. Co konkrétně to pro pacienty znamená, jak a kde se terapie aplikuje a mnoho dalšího, napoví následující řádky.
Injekce nebo tablety
Léčivá látka se do organismu dostává nejčastěji dvěma způsoby. Tím prvním je perorální aplikace, což obnáší spolknutí tablet, které se tak dostanou do zažívacího traktu. Další možností je intravenózní podání, tedy léčivo je zavedeno do žíly. Zde existuje několik postupů:
- Bolusové podání – rychlá aplikace látky ze stříkačky přes žilní katetr do žíly, což zabere pouze několik minut.
- Infuze – tento proces může trvat 30 minut až několik hodin. Roztok s podávaným lékem je umístěn v plastovém vaku, který je na žilní katetr napojen pomocí hadičky. Tato aplikace je pomalá a může být řízena pumpou.
- Kontinuální infuze – mohou být někdy nezbytné a v takovém případě to může být otázka 1 až 7 dní. Tyto infuze jsou řízeny elektronickými pumpami.
Kde se lék aplikuje
Místo, kde se cílená léčba dostane, závisí na typu léku a na jeho dávce, na způsobu podání, na nemocničních zvyklostech a v neposlední řadě i na vašem přání a lékařském doporučení. Po zvážení všech těchto faktorů může být terapie podávána:
- doma – obzvláště přijatelné v případě tablet (je důležité brát léky v přesném časovém schématu a doporučených dávkách),
- u vašeho ošetřujícího lékaře,
- na specializované klinice,
- v nemocnici ambulantně,
- v nemocnici během hospitalizace.
Až na určité nepříjemné pocity, které mohou být spojené s jehlou zavedenou do žíly při intravenózním podání léku, by proces neměl být bolestivý. Pokud v průběhu aplikace léčby ucítíte bolest, pálení, chlad či další neobvyklé pocity, oznamte to lékaři či sestře.
Terapie časově rozdílná
Jak často budete cílenou léčbu dostávat? To záleží na vašem základním onemocnění a na cílech, které lékař stanovil. Roli hrají také léky, které jsou v daném případě používány a samozřejmě to, jak tělo na terapii reaguje. Léčbu tak můžete dostávat denně, týdně či měsíčně. Někdy je vedena v cyklech, přičemž v mezidobí je organismu poskytnuta přestávka, aby obnovil potřebné buňky a nabral sílu. Otázku, zda terapie funguje, vám může zodpovědět váš lékař, který bude provádět nezbytná průběžná vyšetření (odběry a vyšetření krve, rentgenové vyšetření atd.). Nebojte se proto na cokoli zeptat!
Klinické studie pomáhají všem
Jde o výzkumné studie, které testují nové slibné léky na dobrovolnících. Cílená léčba se totiž stále vyvíjí a na trh neustále vstupují nové prospěšné látky. Je důležité si uvědomit, že dobrovolníci vstupující do klinické studie bývají prvními pacienty, kteří mohou profitovat z nové léčby. Zároveň se tito lidé podílejí na rozvíjení lékařské péče a mohou tak pomoci dalším nemocným.
(boba)
Zdroj: www.cancer.org