Léčba růstovým hormonem včera a dnes
Růstové deficity a trpaslictví byly známy ve všech kulturách a historických obdobích. Léčit se však růstového poruchy začaly na medicínu až poměrně pozdě, v polovině 20. století
Léta pionýrská
Na konci 19. a začátku 20. století se prokázalo, že růstové poruchy způsobuje nedostatek růstového hormonu. Vědci a lékaři se proto tyto poruchy pokusili léčit podobně, jako se začínala léčit cukrovka (diabetes mellitus), a sice pomocí podání zvířecího růstového hormonu. To se ale na rozdíl od podávání inzulinu u cukrovky neukázalo příliš účinné. Zvířecí růstové hormony totiž mají jinou molekulární strukturu, a tak byla tato metoda léčby neúčinná.
Mrtví slouží živým
Koncem 50. let se ale situace změnila k lepšímu. V roce 1958 totiž endokrinolog Maurice Raben z Tufts University School of Medicine v americkém Bostonu dokázal podáváním růstového hormonu extrahovaného z mrtvých těl "napravit" růstovou poruchu u sedmnáctiletého chlapce. Raben se tak okamžitě po zveřejnění případu stal endokrinologickou hvězdou a jeho metoda se ihned začala šířit i za hranice Spojených států. Americký národní institut zdraví dokonce zřídil zvláštní agenturu, která se o odběry růstového hormonu starala.
Drahé a neefektivní
Léčba tímto způsobem ale byla velmi finančně a materiálně náročná, a proto se takto získaný růstový hormon podával pouze u vážných případů růstové retardace. Navíc se v 80. letech vyskytly čtyři případy Creutzfeldt-Jakobovy choroby u pacientů léčených tímto způsobem a toto číslo do roku 2003 vzrostlo až na 26. Proto se od této metody začalo ustupovat a hledaly se jiné alternativy.
Syntetický růstový hormon, chlouba medicíny
Tou se stal syntetický lidský růstový hormon, který v roce 1981 vyrobila americká farmaceutická společnost Genentech společně se švédskou farmaceutickou společností Kabi. Tento umělý růstový hormon se pak od roku 1985 začal používat plošně nejen ve Spojených státech, ale i mimo ně a dalšímu zdokonalování technologie jeho výroby už nestálo nic v cestě.
V průběhu dalších let se pak technologie jeho produkce neustále vyvíjela a vrcholem se v roce 2009 stala metoda, při které k aplikaci hormonu stačí použít například nosní sprej. Ale ani tím pravděpodobně historie růstového hormonu ještě nekončí, budoucnost totiž jistě chystá i další překvapení!
(kam)
Zdroje:
www.csmngt.com
www.somatropin.net
en.wikipedia.org