Léčba šedého zákalu: jediné řešení představuje operace
Jedinou možnou léčbu šedého zákalu v současné době představuje chirurgický zákrok. Neexistují tak žádné léky, kapky či speciální brýle, které by vás zbavily obtíží. Obava z operace však není namístě. Výsledky operačních zákroků jsou vynikající a komplikace se vyskytují velmi zřídka.
Šetrnost na prvním místě
Před několika desítkami let se operace šedého zákalu prováděla zcela odlišným způsobem než dnes. Čočka byla z oka odstraněna širokým řezem, což přinášelo celou řadu komplikací. Operace tak byla doporučena až při téměř úplné slepotě. V současnosti je však situace naprosto odlišná. Je pravdou, že princip terapie, tedy výměna staré čočky za novou, zůstává pořád stejný. Operační zákrok se však provádí pomocí moderních technologií, zejména s využitím laseru a ultrazvuku. Celá operace je vedena pod operačním mikroskopem. Chirurg malým řezem zavede do oka speciální mikrochirurgické nástroje. Nejprve ultrazvukem rozdrtí poškozenou čočku, kterou následně odstraní. Tento proces se nazývá fakoemulzifikace. Do čočkového pouzdra poté vloží speciální nitrooční čočku, která je vyrobena z umělé průhledné hmoty.
Čočky vyrobené na míru
Výběr správné čočky je zcela zásadní součástí léčebného plánu. Na dnešním trhu existuje několik druhů těchto umělých implantátů. Jejich výběr závisí nejenom na individuálních potřebách, ale samozřejmě také na ceně. Obecně se dá říci, že „obyčejné“ čočky jsou plně propláceny ze systému veřejného zdravotního pojištění, zatímco za „speciální“ čočky si budete muset připlatit. Mezi nejběžnější typy přitom patří monofokální a multifokální čočky. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Monofokální čočky umožňují vidění na jednu vzdálenost. Většinou se vybírá čočka tak, aby oko dobře vidělo do dálky. Pro pohled do blízka, například pro čtení, jsou potom potřeba brýle.
- Multifokální čočky se rozdělují na bifokální a trifokální. Bifokální umožňují vidění do dálky a do blízka, ale na střední vzdálenost nebývá vidění bez brýlí dostatečně ostré. S trifokálními čočkami naopak nebudete na běžný život brýle vůbec potřebovat.
Rychle a bezbolestně
Operační zákrok je nebolestivý a většinou se provádí ambulantně, kdy ještě ve stejný den po provedení zákroku můžete odejít domů. Vlastní operace přitom trvá pouze několik desítek minut a je prováděna v místní anestezii pomocí znecitlivujících kapek. Pokud však máte strach z operačních výkonů, můžete se s lékařem obvykle domluvit na podání uklidňujícího léku.
Pokud se chcete poradit o vhodnosti operačního zákroku, domluvit se na nejvhodnějším typu čočky nebo si popřípadě domluvit konzultaci s lékařem, neváhejte a obraťte se na odborníka v této poradně.