Léčba virové hepatitidy je účinná – ale do jaké míry?
Léčba virové hepatitidy C je v drtivé většině případů běh na velmi dlouhou trať. Někdy je to běh úspěšný více, jindy o poznání méně. Podle čeho se tedy úspěšnost léčby hodnotí? A lze ji nějak ovlivnit?
Léčba hepatitidy C
V současnosti se k léčbě virové hepatitidy C používá kombinace dvou léků. Ani přes velké pokroky, kterých bylo v posledních letech na poli "protižloutenkových" léků dosaženo, to bohužel není léčba zcela jednoduchá. U žloutenky C je totiž velmi záludné, že léčba nemusí vždy správně fungovat.
Faktory úspěšnosti
Úspěšnost léčby závisí na řadě faktorů. Nejvýznamnějším z nich je genotyp viru. Známo je zatím celkem šest různých variant viru hepatitidy C, takzvaných genotypů. Ty jsou obvykle označovány čísly 1–6. Na léčbu nejlépe reagují podtypy 2 a 3, u kterých úspěšnost léčby dosahuje kolem 80 a více procent. Naproti tomu je u nejrozšířenějšího genotypu, označeného číslem 1, úspěšnost pouze něco přes polovinu.
Podle čeho je úspěšnost stanovena
Účinnost léčby lze v jejím průběhu sledovat. K posouzení úspěšnosti obvykle slouží jak subjektivní pocit pacienta, tak i objektivní hlediska, která zahrnují např. stanovení koncentrace virů v krvi, tzv. virémii. Virémie pak může ukázat, zda je vhodné v léčbě pokračovat, nebo jestli je šance na úspěšné léčení natolik nízká, že pokračování léčby by prakticky nemělo smysl.
Dalším ukazatelem úspěšnosti je měření tzv. jaterních testů, zejména pak hodnoty ALT, která ukáže, zda zánět v játrech ustupuje, šíří se, anebo je stále stejně velký.
Jak si šanci na úspěch zvýšit
Účinnost a úspěšnost léčby může, kromě objektivních příčin, jako například genotypu, ovlivnit z velké části právě léčený pacient. Nejdůležitější je přesně dodržovat dávky léků, které mu lékař předepsal. Při nepravidelném užívání léků totiž jejich účinnost drasticky klesá.
Velmi důležité je také užívat pouze předepsané léky a nasazení každého dalšího pečlivě konzultovat s ošetřujícím lékařem. Některé léky, a to i léky volně prodejné, mohou významně snížit účinnost léčby a ohrozit tak její úspěch.
Dbejte na životosprávu
Účinnost léčby také ovlivňuje životospráva pacienta. Důležitá je vyvážená strava, zřeknutí se cigaret, alkoholu a dalších různých drog. Právě alkohol a drogy zatěžují játra nejvíce a je třeba, aby se pacient před zahájením léčby svých závislostí zbavil. Obezita pak na úspěšnost léčby také působí velmi negativně.
(kam)
Zdroj:
www.hepc.cz
www.viusid.us
www.liebertonline.com