Léčíte se s depresí? Myslete i na své kosti
Dnešní doba přináší mnoho stresu a starostí, se kterými si někteří citlivější lidé jen těžko poradí sami. Moderní medicína těmto lidem podává pomocnou ruku v podobě léků, které pomohou zvládnout úzkost, depresi nebo celkově zklidnit. To, co se líbí našim nervům, nemusí být to pravé ořechové pro naše kosti.
Užívání určitých léků ovlivňujících lidskou psychiku může zvyšovat základní riziko osteoporózy. Tuto informaci uvedla Americká psychiatrická asociace na svém výročním setkání pro rok 2010. Ukázalo se, že braní antidepresiv typu SSRI, stejně jako benzodiazepinů, je spojeno s úbytkem kostní hmoty. A to může následně vést až ke vzniku zlomenin. Zajímavé je, že užívání staršího typu antidepresiv, tzv. tricyklických antidepresiv, má naopak ochranný vliv.
Mocná psychika
Psychická onemocnění samotná působí na tělo pacienta a ani jeho kosti neušetří. U pacientů s demencí je 1,34krát vyšší riziko osteoporózy, u schizofreniků je pravděpodobnost ještě vyšší: až 1,92krát. Psychiatři proto již nyní sami zdůrazňují, jak důležité je myslet na nebezpečí osteoporózy u jejich pacientů.
Průměrný pacient má 19 rizik osteoporózy
Tato data potvrzuje i výzkum, který proběhl v jednom ze zdravotních center v New Yorku. Lékaři při něm zjistili, že průměrný pacient je vystaven působení devatenácti faktorů zvyšujících pravděpodobnost osteoporózy. Nejčastějším z nich bylo užívání již zmíněných SSRI antidepresiv. Na vrchních příčkách byla také historie nějaké velké operace, velkou roli hraje i špatná životospráva: zejména nízké hladiny vitaminu D, kouření cigaret či užívání alkoholu. Dalším z rizik je osteoporóza či zlomeniny v rodinné anamnéze.
(tek)
Zdroj:
www.medscape.com – Many Psychotropic Medications May Be Bad for Bones; Caroline Helwick, May 27, 2010 – zpráva z American Psychiatric Association (APA) 2010 Annual Meeting: Abstract NR4-5. Presented May 25, 2010.