Lékárnička na dovolenou nejsou jen léky. Na co nezapomenout?
Už máte sbaleno na dovolenou? A opravdu je ve vašem zavazadle vše potřebné? A mohli bychom to vidět?
Do vašich kufrů ani cestovních tašek či batohů nevidíme, ale rádi bychom vám pomohli sbalit si na dovolenou tu část, která vám pomůže užít si dny volna ve zdraví. Než vyrazíte vstříc letním dobružstvím, podívejte si, jestli máte v nabalené lékárničce vše potřebné. Desatero na následujících řádcích vám napoví.
1. Univerzální výbava
Ať už míříte na vysokohorskou túru, nebo k moři do hotelového rezortu, určité typy léků se mohou hodit v každém případě, proto by v žádné lékárničce neměly chybět:
- léky proti bolesti,
- přípravky na průjem či zácpu,
- léky tlumící alergickou reakci,
- kapky do nosu,
- pastilky proti bolesti v krku,
- oční kapky.
2. Nezapomeňte si své léky
Opačným případem jsou léky, které předepsal lékař přímo vám na míru a které užíváte pravidelně. Mohou být vázané na lékařský předpis a v cizině je může být problém sehnat. Proto na ně nezapomeňte, mějte jich s sebou dostatek a raději i zásobu pro případy, že byste se na cestě zdrželi.
Není neobvyklé, že se během letních měsíců na odborníky v naší online poradně obracejí právě uživatelé, kteří až na dovolené zjistí, že nemají dost potřebných léků. Co pro ně můžou naši lékaři na dálku udělat? „Obrátil se na nás pán, kterému došly na zahraniční dovolené léky na vysoký tlak, a ptal se, jestli je v pořádku, že si je čtyři dny do návratu nevezme, že už se mu k lékaři nechce. Znal jen český název léku, ne dávku. A že mu nic není, jen oteklé nohy. Lékař v poradně doporučil obratem návštěvu na pohotovosti s předpisem léčiv na tlak a odvodnění, vyvodil z popisu, o jakou látku šlo, a napsal pánovi i generický název, aby mohl říci, jaký lék bere. Poučení je – vezměte si s sebou léky, které dlouhodobě užíváte, a to i nějaké navíc pro případ zdržení letu, karantény atd. Vždy mějte celou krabičku i s příbalovým letákem kvůli názvu léku, složení a nežádoucím účinkům,“ radí MUDr. Soňa Boušková z naší online poradny.
3. Lékárnička nejsou jen léky
Součástí lékárničky by měly být kromě klasických léků také další nezbytnosti, jako např.:
- léčivý přípravek na popálenou kůži s obsahem panthenolu,
- repelent proti komárům a klíšťatům,
- přípravek na pokousání hmyzem nebo bodnutí,
- náplasti jak voděodolné, tak fixační (ideálně perforované nebo snadno odtržitelné),
- sterilní gázové čtverce různých velikostí,
- jednotlivě balené dezinfekční ubrousky na rány a kůži,
- jednotlivě balené sterilní rukavice,
- antiseptický roztok ve spreji nebo balíčku.
4. Co poradí lékař
Zásoba některých léků může být vhodná přímo pro konkrétní typ dovolené, na kterou se chystáte. Rozhodující je kromě cílové destinace také to, jaký program máte v plánu. Správnou výbavu lékárničky proto konzultujte před odjezdem se svým praktickým lékařem, případně se zeptejte odborníků v naší online poradně.
5. Antibiotika – ano, či ne?
Stále populárnější je lékárničku vybavit i antibiotiky. „U antibiotik je hlavně třeba se dopředu domluvit s předepisujícím lékařem na tom, na které stavy se hodí, a pak konzultovat podání s lékařem ad hoc, například v naší online poradně, kde jsme k dispozici 24 hodin i o víkendech,“ dodává MUDr. Boušková.
6. Pozor na datum spotřeby!
Pokud vám část výbavy lékárničky zbyla ještě z loňska, ujistěte se, zda nejsou některé léky prošlé. Jejich užitím byste zbytečně riskovali trávicí či alergické potíže a v neposlední řadě nedostatečný účinek přípravku. Léky po vypršení doby expirace odneste do lékárny, kde budou zlikvidovány.
7. Co léky potřebují
Zapomenout byste neměli ani na správné skladování léků. Všeobecně platí, že by měly být uchovávány v suchu a mimo přímý sluneční svit. Některé přípravky však vyžadují vysloveně chlad. Pro takové případy je dobré se vybavit například chladicí taškou.
8. Různé formy dezinfekce
Základem každé správné lékárničky je dezinfekce. Vedle klasických přípravků ve spreji, které využijete na ošetření drobných poranění, je výhodný také bezoplachový dezinfekční gel, který lze využít všude tam, kde není k dispozici voda a mýdlo.
9. V letadle léky neopouštějte
Při cestě letadlem je namístě přibalit si pravidelně užívané léky do příručního zavazadla, které budete mít u sebe přímo na palubě letadla. Vyhnete se tak případným komplikacím spojeným se ztrátou kufrů. Nezapomeňte, že povolený objem takto převážených léků ve formě roztoků je pouze 100 ml.
10. Přibalte si do lékárničky i několik preventivních rad
- V oblastech s výskytem komárů či klíšťat, jež jsou přenašeči různých infekčních onemocnění, je vhodné dbát na prevenci, používat dlouhé volné světlé prodyšné oblečení, repelenty a moskytiéry.
- Je třeba dávat pozor na dostatečnou tepelnou úpravu stravy a vodu pít jen pitnou, z ověřených zdrojů. Problémový může být také led v nápojích, proto se mu raději vyhýbejte.
- Pozor dejte také na volně pobíhající psy a jiná zvířata, která při pokousání a poškrábání mohou způsobit různě závažná onemocnění (včetně smrtelné vztekliny). Pokud je vaše očkování proti tetanu starší více než pět let, při poranění porušujícím kůži je nutné vždy vyhledat lékaře a nechat si dát tetanovku. Při pokousání zvířetem s poškozením kůže je kontrola nutná vždy.