Životně důležité očkování
Vedle zápalu plic může pneumokok, přesněji Streptococcus pneumoniae, vyvolat i další choroby – například zánět středního ucha, mozkových blan nebo sepsi. V rozvojových zemích je infekce častá u dětí mladších dvou let, včetně těch opravdu nejmenších. Pneumokoková nákaza je léčitelná podáváním antibiotik. Problémem však může být jejich dostupnost nebo rezistence, kterou si bakterie na podávané léky postupně vyvíjejí. Životně důležité se proto stávají očkovací látky, které mohou závažným formám pneumokokových infekcí zabránit.
Cena vakcíny je vysoká
Humanitární organizace Lékaři bez hranic se pokouší ochránit děti před úmrtím v důsledku těžkých pneumokokových infekcí zejména očkováním těch, které jsou nejvíce ohroženy. Zvláště náchylné onemocnět jsou děti ve válečných zónách nebo ty, které zasáhla humanitární krize. Takto se podařilo provést vakcinaci například v zemích Středoafrické republiky, Etiopii, Jižním Súdánu či Ugandě. Jednou z největších bariér plošného využití život zachraňující vakcíny je její vysoká cena. V roce 2016 se i díky kampani Lékařů bez hranic s názvem „A Fair Shot“, v souvislosti se kterou vznikla petice s podpisy více než 400 tisíc lidí ze 170 různých zemí, docílilo snížení ceny pneumokokové vakcíny pro humanitární případy na přijatelnou úroveň.
I přes dílčí úspěch v boji proti pneumokokovi si stále řada rozvojových zemí světa nemůže dovolit očkovat své děti pneumokokovou vakcínou v rámci klasických očkovacích programů. Jediným možným východiskem je rozhodnutí farmaceutických firem o zlevnění očkovací látky pro všechny rozvojové země. To však bohužel doposud nepadlo.
(veri)
Zdroj:
http://www.msf.org/en/diseases/pneumococcal-disease
https://www.lekari-bez-hranic.cz/sites/master/files/content/vyrocni_zprava_finalni_web_nahled.pdf
PRV-2017.02.100