Zpozorněte při vidění pokřivených předmětů
V počátku onemocnění pacienti obvykle nepociťují žádné zhoršení zraku. Většinou je epiretinální membrána náhodným nálezem během očního vyšetření. Onemocnění však může pomalu postupovat a vést ke zkreslenému vidění. Jeho projevy se mohou zvýraznit při zavření zdravého oka. Pokud je onemocnění již rozvinuté, pacienti udávají takzvanou metamorfopsii, pokřivené vnímání hran předmětů, které jsou rovné, například žaluzie nebo rám dveří vypadají jakoby pokrouceně. Vážnější projevy pokročilého onemocnění jsou spojeny s dvojitým viděním, světloplachostí a změnou velikosti předmětů.
Pátrání po příčinách
Kvůli poškozené povrchové vrstvě sítnice se mohou gliální buňky tvořící kostru sítnice přesunout na její povrch a vytvořit membránu připomínající celofán, která časem způsobuje tah a svráštění sítnice. Nejčastější příčinou tohoto poškození je věkem podmíněné odloučení zadní plochy sklivce. Onemocnění může být spojeno i s celou řadou očních stavů, jako je např. odchlípení sítnice, nebo s diabetickou retinopatií či venózním okluzivním onemocněním. Membrána se ale může objevit i po očních operacích nebo hlubokých očních zánětech. V ojedinělých případech nemusí být původ jejího vzniku vůbec zjištěn.
V počátcích stačí sledování, později pomůže operace
Epiretinální membrána je diagnostikována očním lékařem. Důležitou zobrazovací metodou k posouzení závažnosti onemocnění je OCT (oční koherenční tomografie). Někdy se ke zjištění příčiny jejího vzniku používají i další testy, například fluoresceinová angiografie.
Po počátečním období růstu je epiretinální membrána obvykle poměrně stabilní, proto stačí její sledování. V ojedinělých případech se membrána uvolní ze sítnice a zrak se zlepší. Pokud ale dojde ke zhoršení zraku, může být doporučen chirurgický zákrok, tzv. vitrektomie.
Pokud si nejste svým zrakem jisti, vyzkoušejte test pomocí Amslerovy mřížky, který pomůže odhalit onemocnění sítnice. Zaměřte při něm pohled do středu sítě, každým okem zvlášť. V případě, že uvidíte zdeformované čtverce, objednejte se raději k očnímu lékaři.
(dzit)
Zdroj:
https://www.asrs.org/patients/retinal-diseases/19/epiretinal-membranes