Jak získat zpátky energii v boji s rakovinou
Rakovina má kromě svého tělesného rozměru i ten duševní. Jeden s druhým přitom souvisejí, proto se vyčerpaní lidé mohou cítit též tělesně slabí a naopak. Únava je však jednou z věcí, se kterou se onkologičtí pacienti nemusejí smiřovat. Tento problém lze řešit.
Boj může být únavný
Možností, proč se člověk zápasící s rakovinou může cítit vyčerpaně, existuje celá řada. U každého jedince může být spouštěčem jiný důvod nebo jejich kombinace. Mezi nejčastější patří:
- rakovina sama o sobě – některé typy nádorů uvolňují buněčné signály vedoucí k pocitu únavy, jiné zase zvyšují energetické nároky těla nebo poškozují důležité orgány;
- léčba – určité druhy terapie mohou poškozovat kromě nádorových i zdravé buňky, jejichž obnova tělo vyčerpává;
- chudokrevnost – léčba nebo nádor samotný často ničí krvetvornou tkáň;
- bolest – vytrvalé utrpení může vést k pasivitě a depresím;
- vypjaté emoce – dlouhodobá úzkost, stres a deprese umí vyčerpat i velmi odolné jedince.
Mezi další možné příčiny únavy patří nedostatek spánku, živin či pohybu, léky nebo hormonální změny. Ne všichni lidé trpící rakovinou známky vyčerpání pociťují. U těch, na které přece jen dolehne, se únava může pohybovat v širokém rozpětí od krátkodobé slabosti až po pocit úplného vyřazení z běžného života.
Když už je to příliš
Nároky na tělesnou i duševní odolnost při zdlouhavém léčení rakoviny jsou veliké. Občasný pocit únavy je proto zcela pochopitelný. Pokud ovšem tyto potíže přetrvávají týdny či déle a vyvolávají u vás neschopnost potýkat se s běžnými každodenními úkoly, měli byste se poradit s lékařem. Za velmi varovné příznaky, s nimiž byste měli odborníka vyhledat ihned, lze považovat:
- zmatení,
- závratě,
- poruchy rovnováhy,
- neschopnost vstát celý den z postele,
- těžkou dušnost.
V těchto případech by vás měl lékař důkladně vyzpovídat, vyšetřit a případně také navrhnout změnu léčebného režimu.
Obnovte své síly
Jelikož vyčerpání může být vyvoláno více různými příčinami, může i cesta k nápravě znamenat využití více způsobů léčby. Některé z nich vyžadují, aby byly prováděny lékařem. Například řešením chudokrevnosti bývají krevní transfuze nebo podávání látek podporujících krvetvorbu. Léky mohou být také velmi důležitým pomocníkem při léčbě deprese a nespavosti nebo při úlevě od bolesti. O zlepšení svého zdravotního stavu se můžete přičinit i sami, a to dodržováním následujících relativně jednoduchých zásad.
- Zvolněte – dělejte si častější, ale kratší přestávky.
- Rozvrhněte energii – zmapujte si, kdy se cítíte nejlépe, a přizpůsobte tomu denní plán.
- Dodržujte životosprávu – důležitý je zejména dostatek tekutin a čerstvého ovoce a zeleniny.
- Hýbejte se – i lehké cvičení může přivodit příjemnou a přirozenou únavu, která vystřídá vyčerpání.
Ačkoliv pocity únavy zažije během svého zápasu s rakovinou mnoho lidí, rozhodně to není důvod k rezignaci. Naopak je více než žádoucí svěřit se s tímto problémem lékaři a spolu promyslet kroky, díky kterým opět naleznete sílu a chuť do života.
(marz)
Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/in-depth/cancer-fatigue/art-20047709?pg=1