Stres jako prastará reakce organismu
Přechodná úzkost či strach patří do přirozené výbavy člověka. Pojí se se stresovou reakcí, která slouží k aktivizaci organismu před nějakým náročným úkolem. Jakmile je situace vyřešena, nepříjemný psychický stav obvykle rychle vymizí. Pokud nás ale paralyzují nebo trvají příliš dlouho, neplní úzkost ani strach svou funkci a mohou být i škodlivé. Přidá-li se navíc porucha spánku, dochází k postupnému vyčerpání našich psychických rezerv a mohou se objevit i jiné duševní obtíže, například deprese.
Nabuzený mozek
Pocity úzkosti vznikají z nepřiměřené reakce centrálního nervového systému. Mezi nervovými buňkami probíhá více signálů než obvykle a dochází k jejich nadměrné stimulaci. V důsledku toho se v hlavě roztáčí kolotoč neodbytných myšlenek, což je jeden z hlavních příznaků úzkosti. Dalším projevem může být vedle nejrůznějších tělesných obtíží i nespavost. Úzkostnými stavy trpí častěji ženy, nevyhýbají se ale ani mužům. Pro někoho jde o dobře známý stav, který dotyčného provází více či méně intenzivně v podstatě celoživotně, pro jiné jde o problém nový, dříve nepoznaný.
Kdy navštívit odborníka?
Spánek může být narušen z mnoha důvodů a úzkost je jedním z nich. Co nejrychlejší obnova kvalitního spánku je přitom pro naši psychiku velice důležitá. Úzkost může prodlužovat dobu do usnutí, ale také vést k častějšímu probouzení během noci a předčasnému rannímu probuzení. Pokud jsou problémy mírnější, můžeme si od nich pomoci sami. Jestliže ale nejsou naše snahy účinné nebo pokud se nepříjemný psychický stav a nespavost prohlubují, je namístě navštívit odborníka, tedy psychologa nebo psychiatra.
Sedm tipů pro lepší spánek
Možností, jak se pokusit zklidnit svou mysl, aby se nám lépe spalo, je hned několik:
- Osvojte si některou z relaxačních technik, kterou použijete před spaním. Účinný je například tzv. autogenní trénink, které vede k celkovému uvolnění napětí a zklidnění nervového systému. K relaxaci může pomoci také koupel obsahující zklidňující soli či oleje či poslech příjemné hudby.
- Zařaďte do svého dne pravidelný pohyb. Nemusíte přitom zrovna trávit hodiny v posilovně, ke zlepšení spánku může vést i pár desítek minut rychlejší chůze, plavání nebo jiná krátkodobá aerobní aktivita.
- Před spaním se vyvarujte stimulačně působících aktivit, jako je pití kávy, kouření, hádka, práce na počítači nebo sledování napínavého filmu. Těsně před ulehnutím také nejezte.
- Zapomeňte na „osvědčenou“ skleničku na dobré spaní. Alkohol nejenže narušuje kvalitu spánku v druhé polovině noci, ale z dlouhodobějšího hlediska také překvapivě zhoršuje úzkostné obtíže jako takové.
- Choďte spát v podobnou dobu, a to do vyvětrané, spíše chladnější, dostatečně ztemnělé a tiché místnosti.
- Pokud nemůžete usnout déle než 20 minut, raději vstaňte. Zachovejte ale přítmí a věnujte se některé z relaxačních aktivit.
- Vyzkoušet můžete také osvědčenou sílu bylinek se zklidňujícími účinky. Mezi ty patří například levandule lékařská, která je hlavní složkou rostlinného léčivého přípravku Lavekan. Fialové tobolky jsou běžně dostupné v lékárně, jsou dobře snášené a nenávykové. Určeny jsou k léčbě přechodných úzkostí, a mohou tak zlepšit jimi narušený spánek.
(veri)
Zdroje:
https://www.sleepfoundation.org/articles/how-does-anxiety-affect-sleep
https://www.lavekan.cz/