Naprogramujte si zdraví pomocí myšlenky
Už koncem sedmdesátých let proběhla studie, v níž se sledoval vliv placeba na bolest – pacienti dostávali tabletky z cukru a jejich bolest se zmírnila. Čím více pacient v účinek léku věří, tím je jeho subjektivní úleva větší.
Mocná síla víry
Placebo efekt je založen na očekávání – právě očekávání má významný vliv na většinu emocionálních procesů, které se v mozku odehrávají. Představte si situaci, kdy vám jde o život. Zde platí pravidlo: kdo reaguje rychleji, žije déle. Při hrozícím nebezpečí je totiž nejdůležitější načasování. Je nutné reagovat na něco, co se ještě nestalo. Mnoho drah v lidském mozku je určeno právě ke zpracování podobných reakcí. Výsledkem je tvorba chemické látky – dopaminu –, která při nebezpečné situaci způsobí v těle změny, k nimž dochází, pokud by skutečně došlo k ohrožení života. Velmi jednoduše řečeno, pokud skutečně věříte tomu, že se vám přihodí něco zlého, skutečně se to stane.
Fenomén výročí
Nemusí jít hned o život. Pokud si například pacient důkladně přečte příbalový leták a bude se obávat nežádoucích účinků, bude mít velmi pravděpodobně většinu z nich, a to v nejhorší míře. Je znám i pojem "fenomén výročí" – pokud se někdo obává, že zemře ve stejném věku jako některý z jeho rodičů, je poměrně velká pravděpodobnost, že se tak skutečně stane. Podobným případem je úmrtí druhého z manželů brzy poté, co zemřel jeho celoživotní partner.
Naprogramujeme si zdraví?
Změny, které v těle probíhají, velmi úzce souvisí s naší myslí. Podobně by proto mohlo naše tělo reagovat i v opačném smyslu: tedy být schopno vlastní vůlí ovlivnit zdraví. Docílit správného naprogramování "věčného zdraví" ale jistě není jednoduché a bude potřeba ještě další práce vědců, abychom z těchto procesů vytěžili co možná nejvíce. Pro začátek to proto zkuste s obyčejným pozitivním myšlením.
(vesa)
Zdroj: www.sleepandhealth.com