Napoví vyšetření DEXA, jak jsou na tom naše kosti?
Metabolické onemocnění kostí, osteoporóza, patří mezi velmi častá onemocnění. Postihuje zejména osoby ve starším věku, častěji ženy. V České republice trpí touto chorobou odhadem 7–8 % populace. Podstatou osteoporózy je řídnutí kostní tkáně, jejímž následkem se kost stává náchylnější ke zlomeninám.
Čím dříve, tím lépe
Ještě před 20 lety byla osteoporóza považována za nemoc nevyléčitelnou. Dnes je však známa řada léků, které řídnutí kostí zpomalují. Některé z nich mohou dokonce částečně kostní tkáň znovuobnovit. Důležité však je, aby léčba byla nasazena co nejdříve, to znamená ještě před tím, než dojde ke zlomenině. Včasnost léčby se odvíjí od brzkého odhalení této choroby. Proto se v celé řadě zemí využívá screening osteoporózy pomocí různých zobrazovacích metod, zejména denzitometrického vyšetření zvaného DEXA.
DEXA naše kosti ohlídá
DEXA neboli dvouenergetická rentgenová absorpční fotometrie je nejčastěji používanou zobrazovací metodou, která nejen správně diagnostikuje, ale také hodnotí úspěšnost léčby osteoporózy. Během několika minut bezbolestného vyšetření s minimální rentgenovou zátěží dokáže změřit kostní hmotu a odhadnout tak rizika zlomenin spojených s touto chorobou. Hustota kostí se zjišťuje především v oblastech bederní páteře, krčku stehenní kosti nebo kosti loketní. Úspěšnost léčby se hodnotí jednou za rok až dva roky v závislosti na stupni onemocnění, typu léčby a podobně.
Umí to i jiné metody
Kromě DEXA scanu se mohou k vyšetření kostní tkáně využívat i jiné zobrazovací metody, jako jsou kvantitativní výpočetní tomografie nebo kvantitativní ultrasonografie patní kosti. Oproti těmto metodám má DEXA řadu předností. K těm nejdůležitějším patří nízká radiační zátěž vyšetřovaného.
Včasná diagnóza je bezesporu v medicíně tím nejdůležitějším. V brzkém odhalení osteoporózy bohužel zaostáváme za jinými zeměmi. O tom, že existuje možnost včasné diagnostiky, již víme, teď jenom stačí umět toho správně využít.
(pad)
Zdroj:
www.tribune.cz
apfyz.upol.cz