Nanismus a akromegalie
Dostatek růstového hormonu v těle je důležitým činitelem při zdárném
vývoji dítěte. Jeho nadbytek, ale i nedostatek může způsobovat vážné
zdravotní problémy.
Dvěma závažnými poruchami v růstu jsou akromegalie a nanismus.
Nanismus (neboli trpaslictví) i akromegalii způsobuje stejný hormon produkovaný hypofýzou (podvěskem mozkovým): růstový hormon. Rozdíl je ale v jeho množství: u akromegaliků ho hypofýza produkuje příliš, u lidí trpasličího vzrůstu naopak málo.
Akromegalie
Akromegalie je onemocnění, při kterém je růstový hormon produkován i po ukončení růstu dlouhých kostí. Protože kosti nejsou schopny se dále prodlužovat, zvětšují se pouze okrajové části těla: obličej, prsty, jazyk, brada atd. Toto onemocnění se vyvíjí pomalu (postižený si například všimne, že si nesundá prstýnek z prstu, který ještě nedávno běžně na noc odkládal – samozřejmě po vyloučení dalších příčin, například dočasného otoku ruky při horkém počasí atd.) a příčinou je většinou nezhoubný nádor hypofýzy, který ale lze úspěšně operovat.
Nanismus
Nanismus je spojen s hormonálními či genetickými chromozomálními poruchami nebo vrozenými poruchami metabolismu. Člověka, který je touto chorobou postižen, poznáte na první pohled: je totiž nápadně malého celkového tělesného vzrůstu. Oficiální hranice výšky u žen je 135 cm, u mužů 145 cm.
Lékaři rozlišují několik druhů trpaslictví:
Disproporcionální nanismus – vyznačuje se disproporcí mezi malým vzrůstem a relativně dlouhým trupem, velkou hlavou.
Hypofyzární nanismus – vzniká sníženou produkcí STH (somatotropní hormon) před uzavřením růstových štěrbin. Člověk postižený tímto druhem trpaslictví má normální tělesné proporce.
Nanismus při kretenismu – je způsoben sníženou funkcí štítné žlázy při těhotenství matky nebo v dětství. Vyznačuje se poruchou růstu, intelektu (kretenismus) a poruchou funkcí pohlavních žláz (hypogonadismus).
Nanismus u předčasné puberty (puberta praecox) – vzhledem se podobá dědičné vývojové poruše růstových chrupavek, tzv. fetální chondrodystrofii, vzniká předčasným uzávěrem růstových štěrbin.
Normální tělesná výška se ale může u různých národů v různých zeměpisných šířkách značně lišit. To, co je někde ohodnoceno jako nemoc, je jinde považováno za zcela běžné. Příkladem mohou být afričtí trpasličí Pygmejové. Za nanismus lze tedy označit jen odchylku tělesné výšky od průměru v konkrétní oblasti u konkrétního národu a rasy.
(jan)
Zdroj:
www.lf2.cuni.cz
Praktický slovník medicíny. Maxdorf (2006).