Nákladnost biologické léčby má své opodstatnění
Ačkoliv se lékaři i farmaceutické firmy neustále snaží vyvíjet a zlepšovat jednotlivé preparáty cílené léčby a zavádět je do klinické praxe, masovému rozšíření na většinu pacientů brání zejména jejich poměrně vysoká cena.
Ačkoliv se lékaři i farmaceutické firmy neustále snaží vyvíjet a zlepšovat jednotlivé preparáty cílené léčby a zavádět je do klinické praxe, masovému rozšíření na většinu pacientů brání zejména jejich poměrně vysoká cena. Rok léčby biologickými preparáty totiž stojí řádově stovky tisíc až miliony korun.
Proč je ale biologická terapie oproti konvenční terapii tak drahá? Důvodů je několik:
- Hlavním důvodem vysokých nákladů na biologickou léčbu je fakt, že se jedná o poměrně nový způsob terapie, na jejímž poli působí pouze několik málo firem. To má za následek pouze omezený konkurenční boj a setrvávání cen na vysoké úrovni. Ve farmaceutickém průmyslu totiž po získání patentů může nově objevený lék produkovat pouze mateřská firma. Nové preparáty tak často zlevňují až po několika letech, kdy je patent uvolněn i ostatním firmám a ty mohou začít produkovat svoje kopie originálního léku, tzv. generika.
- Druhým důvodem je nákladnost celkového vývoje nového léku.
Vývoj léku probíhá v několika fázích:
- První je pochopení mechanismů v lidském těle při určité chorobě. Například jaké působky se na chorobném procesu podílejí a jak je lze ovlivnit. Tento prvovýzkum může trvat i několik desítek let, respektive až po dlouhé době jsou vědci schopni vyvinout přípravek, který tyto děje dokáže zvrátit nebo zastavit.
- Druhou fází je izolace a výroba nového léku a jeho testování na zvířecích modelech. V této fázi se začínají projevovat různé nežádoucí účinky, a testování mnoha přípravků je proto v této fázi zastaveno, pokud jsou vedlejší účinky opravdu vážné.
- Teprve po důkladném otestování za zvířecích modelech je možné přistoupit ke klinickému testování na lidech. To nejprve probíhá na několika málo jedincích, později ve velkých kohortách, v nichž se hodnotí jak účinnost, tak i frekvence výskytu jednotlivých vedlejších účinků.
- Testování trvá zpravidla několik let a teprve poté může být po schválení a registraci lék uvolněn na trh.
Celá procedura trvá několik let a farmaceutickou firmu stojí desítky až stovky milionů dolarů. Všechny klinické studie jsou totiž honorovány a zejména ve fázích prvotního testování se u tzv. probandů, tedy jedinců, kteří jsou ochotni vyzkoušet nový lék jako první, jedná o velmi vysoké částky. Další nezanedbatelnou položku tvoří i náklady na marketing a reklamu.
(kam)
Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov
K. Schmitt-Rau et al.: Cost-Effectiveness of Biological Therapy in Remission Induction of Moderate to Severe Plaque Psoriasis, Dermatology 2010; 221: 236–242