Nápoj ze všech nejlepší? Voda!
Co dennodenně pít, to bývá ožehavá otázka. Chybné návyky bývají v tomto směru velmi časté. Napovíme, jakými nápoji tělo potěšíte a čemu se raději vyhýbat.
Občasná konzumace neškodí
Doporučené množství vody, které byste měli denně vypít, je kolem dvou litrů. Někomu stačí méně, naproti tomu sportovci a osoby s fyzicky náročnou prací potřebují více, i tři litry. Ne každý nápoj ale organismu prospívá.
- Limonády. Obsahují velké množství cukru nebo sladidel, což znamená obrovský přísun kalorií a zbytečnou zátěž organismu.
- Minerálky. Člověku nejvíce prospívá přírodní voda, třeba ze studní. V České republice je také velmi kvalitní voda z vodovodu. Minerálky ve srovnání s „obyčejnou“ vodou obsahují velké množství soli, která je zátěží pro krevní oběh a ledviny.
- Káva a kofeinové nápoje. Tělo mohou spíše odvodnit.
- Pivo. Mylná je domněnka, že je nejlepším lékem na žízeň. Sycené nápoje obecně jsou hůře snášeny a obsah alkoholu tomu také příliš nepomůže. To ovšem neznamená, že si pivo nemůžete dát – jen by na něm neměl stát váš pitný režim.
Když pijeme špatně
Nedostatečná hydratace nebo nadbytek solí mohou poškozovat ledviny. Bez těch se žít nedá. Jakékoli problémy s nimi jsou velmi vážné a mají hluboký vliv na život nemocných. Přebytek cukru zase způsobuje tloustnutí a zvyšování kardiovaskulárních rizik. O nebezpečích spojených s alkoholem snad ani není potřeba zvlášť hovořit.
Změna je snadná
Pro pravidelné pijáky limonád máme dobrou zprávu: Odvyknout těmto nápojům není těžké. Navíc to poznáte na svém zdraví i na postavě. Můžete začít s postupným ubíráním množství limonády, někomu ale více vyhovuje radikální řez. Je to jen na vás.
Nemusíte si však zoufat, že od teď budete pít vodu bez chuti. Můžete zkusit tzv. infuzovanou vodu. Ta je v současné době velice populární. Její chuť si určitě užijete. Kvalitní voda s čerstvým šťavnatým ovocem nebo bylinkami je skvělý výběr. Voní, chutná a prospívá zdraví.
(pez)
Zdroj:
http://www.livestrong.com